fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zapotrzebowanie na ciepło oraz chłód z centralami klimatyzacyjnymi i wentylacyjnymi

Chcąc zmniejszyć stopień zapotrzebowania zarówno na ciepło, jak i na chód trzeba zastosować recyrkulację wywiewanego powietrza, wykorzystać urządzenia do odzysku ciepła oraz stworzyć uzysk chłodu bądź ciepła z gruntowych cieplnych wymienników. W pierwszym przypadku stosując recyrkulację wywiewanego powietrza, miesza się ono w komorze mieszającej, która jest częścią klimatyzacyjnej albo wentylacyjnej centrali. Takie powietrze pochodzące z wentylacji albo z klimatyzacji jest mieszaniną recyrkulacyjnego powietrza z powietrzem zewnętrznym. W sezonie zimowym osiąga ono wyższy poziom temperatury oraz wilgoci, a latem niższą wilgoć i temperaturę, niż jest w zewnętrznym powietrzu. (uprawnienia budowlane 2022)  

Zapotrzebowanie na ciepło oraz chłód z centralami klimatyzacyjnymi i wentylacyjnymi
Zapotrzebowanie na ciepło oraz chłód z centralami klimatyzacyjnymi i wentylacyjnymi

Wykorzystanie urządzeń związanych z odzyskiem ciepła

Taki rodzaj instalacji powoduje, że do pomieszczenia w 100% trafia powietrze z zewnątrz, Zimą ciepło pobiera się z usuwanego powietrza i przekazuje w UOC do nawiewanego powietrza. Latem proces ten jest odwrotny. Patrząc na to, w jaki sposób przekazywane jest ciepło można wyróżnić następujące urządzenia: rekuperatory oraz regeneratory. W rekuperatorach jawne ciepło przekazuje się poprzez przegrodę, a w regeneratorach jawne ciepło przechodzi przez akumulacyjną masę. Rekuperatory można podzielić na takie, które działają z przepływem bezpośrednim ciepła oraz takie, które stanowią pośredniczące medium. Regeneratory produkuje się jako nieruchome bądź obrotowe. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Uzyskiwanie chłodu bądź ciepła w gruntowych wymiennikach cieplnych

W celu uzysku ciepła albo chłodu stosuje się bezprzeponowe wymienniki powietrzne, albo też niekiedy stosuje się przeponowe wymienniki. Z czerpni zewnętrzne powietrze przepływa przez wymiennik i zostaje latem ochłodzone, a zimą podgrzane. Dopiero w dalszym etapie kieruje się je do centrali. Zaletą wstępnego ogrzewania powietrza jest to, że w ten sposób unika się zaszronienia rekuperatorów, a w związku z tym unika się także energetycznych nakładów na odszranianie ich. Chcąc dokonać zmniejszenia zużycia energii można obniżyć elektryczną moc wentylatora, co uzyska się poprzez zmniejszenie w instalacji ciśnieniowych strat. W związku z tym zwiększają się poprzeczne wymiary klimatyzacyjnej centrali. Bardzo ważną kwestią jest tu także zwiększenie w wentylatorze jego sprawności.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Gazowe pompy ciepła

Kiedy centrala ma wymaganą dużą cieplną moc, bardzo dobrym rozwiązaniem w tym wypadku będzie zastosowanie gazowej pompy ciepła.  (uprawnienia budowlane program)  Spalinowy gazowy silnik wykorzystuje się tu w celu napędzenia sprężarki. Ważną zaletą stosowania gazowych pomp ciepła jest to, że można wykorzystać spaliny i ciepło, które pochodzi z chłodzeniowego układu silnika, aby ogrzać źródło dolne pompy. To sprawi, że parownik w okresie zimowym nie będzie szronieć. W konsekwencji nie będzie występować potrzeba odszraniania wysokoenergetycznego przy zewnętrznej niskiej temperaturze, co wpłynie dodatkowo na zwiększenie się efektywności energetycznej dla produkcji ciepła. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w naszym klimacie urządzenia do odzyskiwania ciepła latem niekiedy nie są opłacalne, ponieważ występują w tym czasie niewielkie temperaturowe różnice w powietrzu usuwanym i zewnętrznym.(uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com