fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zapewnienie ochrony płazom w czasie ich zimowania

Ochronno – naprowadzające stałe ogrodzenia mają ograniczyć stopień śmiertelności u płazów i naprowadzić zwierzęta, które migrują do wcześniej przygotowanych dla nich przejść. Pozwalają one bezpiecznie przekroczyć drogę. Podczas tworzenia projektu inwestycji powinno się ustalić lokalizację przejść dla zwierząt opierając się o wiedzę związaną z miejscami migrowania płazów. Dobrze w tym wypadku sprawdzą się pełne rodzaje ogrodzeń, jakie wykonuje się z betonowych płyt, polimerobetonowych, stalowych czy z laminatu bądź prefabrykatów betonu.  (uprawnienia budowlane)  

Zapewnienie ochrony płazom w czasie ich zimowania
Zapewnienie ochrony płazom w czasie ich zimowania

Wykonanie płotków z laminatu

Płotki wykonane z laminatu zasługują na dużą uwagę, ponieważ porównując je do elementów wykonanych z zastosowaniem betonu zapewniają one w konstrukcji szczelność na łączeniach elementów, w jakich nie zostaną uwięzione małe zwierzątka. Laminat także to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy należy tworzyć dla płazów półki. Montuje się je w przepustach, które pełnią funkcję przejściową dla płazów. Na skuteczność takich przejść wpływa pokrycie półki naturalnym materiałem np. kamieniami albo żwirem. Budowa typowych przejść z kolei dla zwierząt i płazów, które są najbardziej skuteczne to przejścia o otwartym eliptycznym przekroju. Tworzy się je z blachy stalowej albo z przejścia o prostokątnym przekroju, która posiada otwarte dno z betonu. (uprawnienia budowlane segregator)  

Ochrona płazów

Typowe miejsca przeznaczone do zimowania płazów to kryjówki, jakie zlokalizowane są niedaleko ich rozrodczych miejsc. Można zaliczyć do nich rozkładające się leżące pnie drzew, nory gryzoni, fragmenty murów, szczeliny znajdujące się w skarpach czy śmietniska. W związku z tym należy mieć na uwadze, że usuwanie tych elementów z budowlanego placu, albo też zdejmowanie ściółki, kiedy jest ona obecna w sąsiedztwie wodnych siedlisk nie powinno odbywać się w czasie zimowania tego gatunku zwierząt. (uprawnienia budowlane testy) 

Eksploatowanie inwestycji

Zupełnie odrębne zagadnienie stanowi ochrona płazów na etapie związanym z eksploatowaniem inwestycji. Ochrona polega tu na ograniczeniu stopnia śmiertelności płazów. Ma ona także na celu umożliwić pokonywanie ekologicznych barier, jakie powstały w związku z realizowaniem procesu inwestycyjnego. Kwestia ta obejmuje głównie liniowe inwestycje przy budowaniu, przebudowywaniu bądź modernizowaniu dróg. Do tego celu stosuje się stałe ochronne ogrodzenia, jak i ogrodzenia stałe ochronno – naprowadzające czy przejścia przeznaczone dla płazów.  (uprawnienia budowlane cena) 

Tworzenie stałych ochronnych ogrodzeń ma przede wszystkim ograniczyć śmiertelność płazów, do jakiej może dojść w wyniku uwięzienia albo pojawienia się kolizji, np. w wypadku odwadniających obiektów, jakie funkcjonują przy liniowych obiektach. Są to m.in. drogi. Ogrodzenia o tym typie pełnią dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest zatrzymywanie przemieszczających się osobników, a druga polega na zmienianiu kierunku ich ruchu. Tego rodzaju ogrodzenia projektuje się na etapie związanym z planowaniem inwestycji, kiedy dojdzie do stwierdzenia, że możliwe staje się wystąpienie znacznego stopnia oddziaływania liniowej inwestycji na płazy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com