fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odpowiednie zamocowanie fotowoltaiki jest ważnym procesem związanym z inwestycją. Dobre mocowanie modułów zapewni bezpieczeństwo oraz stabilność podczas użytkowania. Warto podczas zakupu paneli fotowoltaicznych wziąć pod uwagę, aby ich producent był sprawdzony (uprawnienia budowlane 2022) . Przykładowo Energy5 jest producentem, który jako jedyny na terenie Polski deklaruje w oparciu o Krajową Ocenę Techniczną użytkowe właściwości produktów. Deklarowane przez niego funkcyjno – użytkowe cechy są znacznie większe, niż te znajdujące się w normie EN 1090-1.

Zamocowanie fotowoltaiki
Zamocowanie fotowoltaiki

Konstrukcje stosowane przy montażu modułów fotowoltaicznych

Konstrukcje stosowane przy montażu modułów fotowoltaicznych powinny mieć charakter tzw. konstrukcji wsporczych. Wykonuje się je zgodne z przepisami oraz normami, jakie obecnie obowiązują. Chcąc dokonać mocowania paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest dobór mocowań do wielkości modułów (uprawnienia budowlane kontakt). Ważna jest również lokalizacja fotowoltaicznej inwestycji. Chodzi tu przede wszystkim o sfery, które związane są z obciążeniami śniegiem czy wiatrem. Na tym etapie nie można pominąć zaleceń, jakie przedstawia producent odnośnie montażu. Na bezpieczną pracę paneli fotowoltaicznych wpływają ich cechy oraz zjawiska związane z zewnętrznym oddziaływaniem. Ważne jest też to, z jakiego materiału są one wykonane, jakie posiadają właściwości. Nie można pominąć tu kwestii związanych z jakością montażu paneli. Te wszystkie wymagania, jakie należy spełnić zawiera akt wykonawczy odnoszący się do ustawy Prawo Budowlane. (uprawnienia budowlane program)

Wykonawca inwestycji paneli fotowoltaicznych

Dla wykonawcy inwestycji paneli fotowoltaicznych ważną kwestią jest dobra współpraca z firmami, które zajmują się dostawą mocowań. Muszą oni spełniać odpowiednie normy oraz przepisy zawarte w Prawie Budowlanym. Zarówno inwestor jak i osoby zajmujące się instalacją wymagać powinni badań odnośnie nośności mocujących elementów. Takie badania są dostępne u producenta paneli. Złe warunki atmosferyczne, takie jak silne burze, wiatry mogą powodować uszkodzenia w postaci wypięć modułów z mocujących elementów. Takie zjawisko stanowi poważne zagrożenie zarówno dla samej fotowoltaiki, jak i dla osób, które są w pobliżu.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Prawne wymogi dotyczące nośności mocowań

Producenci powinni posiadać badania, i przedstawić je na inwestorom oraz instalatorom na życzenie. Badania te dotyczą nośności, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zawierają one informacje odnośnie nieprzekraczalności granicznych stanów nośności oraz przydatności. Zapis ten dotyczy konstrukcji jako całość, a także poszczególnych jej elementów. Producent chcąc potwierdzić spełnienie wszystkich wymagań przedstawia dokumenty odnośnie nośności oraz potwierdzające poprawność mocowań paneli. Chcąc sprawdzić nośność w inny sposób można udać się do laboratorium i wykonać odpowiednie testy, W ten sposób sprawdzić można konstrukcje oraz moduły (segregator egzamin ustny uprawnienia). Z badań dowiedzieć się można również, czy mocowania są zgodne z parametrami, jakie znajdują się obecnie w normach. Laboratorium takie znajduje się m.in. w Instytucie Techniki Budowlanej. Przeprowadzenie symulacji pozwoli inwestorom i instalatorom mieć pewność, że spełnione zostały wszystkie normy a moduły nie stanowią zagrożenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com