fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Wiele osób napotyka trudności przy właściwym zliczaniu praktyki zawodowej. Nie można i nie da pominąć się tego elementu, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć wymagania Komisji Kwalifikacyjnej. Każdy, kto odbywa praktykę zawodową musi zatem dobrze udokumentować czas jej trwania. Przy rozliczaniu praktyki zawodowej za jednostkę przyjmuje się tydzień roboczy (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane).

Czy umowa ma znaczenie?

Nie należy przejmować się umową, na podstawie której odbywa się praktykę. Może być to zarówno umowa o pracę, umowa zlecenie, czy też umowa o dzieło. Dokument, który potwierdza odbycie praktyki zawodowej przedstawia ilość tygodni, gdzie tydzień pracy wynosi dokładnie 5 dni. Dopiero przepracowanie 5 dni umożliwia zaliczenie pełnego tygodnia pracy (egzamin na uprawnienia budowlane). Należy o tym pamiętać, dlatego że tylko wtedy jest uznawany przez komisję kwalifikacyjną. Każdy rok praktyki wynosi 52 tygodnie pracy.

Jak zliczyć tydzień pracy?

Poza opisanym powyżej tygodniem pracy, który ma 5 dni, czasem zdarzają się sytuacje wyjątkowe. Zdarza się, że tydzień pracy jest niepełny lub pojawiają się nadgodziny (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Jeżeli w tygodniu roboczym na przykład wypadnie święto ustawowo wolne od pracy, wówczas ten dzień zostaje odliczony. Dopiero po dodaniu jednego lub kilku dni (w zależności od święta) z innego tygodnia, można uznać cały tydzień pracy. Istotnie warto pamiętać, iż każda izba ma w tej kwestii nieco odmienne zasady. Dlatego należy kierować się tymi, które stosuje izba w naszym okręgu.

Oczywiście, niektóre izby w ogóle nie uznają tygodnia pracy, jeżeli były w nim więcej niż 2 dni wolne. Inne z kolei sumują dni odbytej praktyki zawodowej (testy uprawnienia budowlane).

Urlop wypoczynkowy a praktyka

Praktykantom, tak jak pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. Od czasu pracy praktykanta należy zatem odliczyć również dni, kiedy przebywał na urlopie wypoczynkowym. Ta kwestia dotyczy wyłącznie praktyk odbywanych na podstawie umowy o pracę (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). W takiej sytuacji w którymś roku praktyki kandydat na uprawnienia budowlane musi wykorzystać urlop. Dni urlopu są odliczane od praktyki.

Natomiast w przypadku nadgodzin tydzień pracy nie zostaje zwiększony (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych). Zliczenie tygodnia pracy następuje zatem bez względu na ilość godzin, które przepracował praktykant.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.