fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zależność między wykształceniem, a długością praktyki zawodowej

To jak długo będzie musiała trwać praktyka zawodowa, jest ściśle zależne od zakresu i rodzaju uprawnień, które wybrał kandydat oraz od jego wykształcenia. Tak więc jeśli chodzi o uprawnienia bez ograniczeń do projektowania, koniecznością jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku odpowiednim dla danej specjalności. A następnie trzeba odbyć 2 lata praktyki zawodowej, jeden rok sporządzając projekty, a drugi pracując na budowie. (uprawnienia budowlane 2020)

W sytuacji gdy chcemy zdobyć uprawnienia do projektowania, ale w zakresie ograniczonym, wtedy wystarczą nam studia licencjackie na odpowiednim kierunku dla wybranej specjalności, bądź magisterskie, ale na kierunku pokrewnym. Wymagana jest praktyka zawodowa na budowie trwająca rok, oraz praktyka przy sporządzaniu projektów również trwająca rok.

Jeśli natomiast interesują nas uprawienia do kierowania robotami budowlanymi w zakresie nieograniczonym. Wówczas potrzebny nam będzie tytuł licencjata lub magistra kierunku studiów właściwego danej specjalności. A od tego później będzie zależeć czy nasza praktyka zawodowa będzie trwać 1,5 roku czy 3 lata na budowie. (uprawnienia architektoniczne)

Te same uprawnienia lecz w ograniczonym zakresie- pojawia się trochę zróżnicowania. Tak więc: zdobycie tytułu magistra kierunku pokrewnego do specjalności łączy się z praktyką trwająca 1,5 roku. Tytuł licencjata ale na kierunku odpowiednim to ten sam czas trwania praktyki. Natomiast licencjat na kierunku pokrewnym wiąże się z 3-letnią praktyką zawodową. Okres ten wydłuża się do lat 4, jeśli zdobyliśmy tytuł zawodowy technika bądź mistrza w profesji powiązanej z budownictwem. (testy 2020 na uprawnienia budowlane )

Specjalności i kierunki im odpowiednie

Osoby, które ukończyły studia magisterskie kierunku właściwego dla specjalności, a także przebrnęły przez 1,5 roczną praktykę zawodową na budowie i roczną na przygotowywaniu projektów. To właśnie te osoby mają w zasięgu ręki uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Te same uprawnienia tylko w ograniczonym zakresie przysługują osobom po studiach licencjackich na odpowiednim kierunku względem specjalności. Lecz też po studiach magisterskich na kierunku pokrewnym. Jednak tu też koniecznością jest półtoraroczna praktyka zawodowa na budowie i roczna przy projektowaniu. (dowiedz się więcej)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com