fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zakresy uprawnień budowlanych – podstawowe informacje i podział

Uprawnienia budowlane są w Polsce przyznawane w dwóch zakresach: ograniczonym oraz nieograniczonym. Zakresy uprawnień budowlanych dotyczą wszystkich specjalności. Wyjątkiem od tej reguły jest wyłącznie specjalizacja wyburzeniowa, w której nadaje się wyłącznie uprawnienia nieograniczone. (programy do uprawnień budowlanych)

Zakresy uprawnień budowlanych
Zakresy uprawnień budowlanych

Obecnie możemy ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych w 11 specjalnościach. Należą do nich między innymi specjalizacja architektoniczna oraz konstrukcyjno-budowlana. Pewną część specjalności zajmują te inżynieryjne. Dzielą się one na:

  • drogową,
  • mostową,
  • hydrotechniczną,
  • kolejową w zakresie sterowania ruchem kolejowym,
  • kolejową w zakresie kolejowych obiektów budowlanych.

Uprawnienia budowlane można zdobyć także w 3 specjalizacjach instalacyjnych:

  • sieć, instalacja i urządzenia telekomunikacyjne,
  • instalacja, urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne,
  • sieć, instalacja, urządzenia cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne. (uprawnienia budowlane)

Zakresy uprawnień budowlanych – ograniczone uprawnienia architektoniczne

Nieograniczone uprawnienia budowlane pozwalają projektować i/lub kierować pracami budowlanymi; dzięki temu możemy korzystać z pełni swoich praw. Inaczej sprawa wygląda w przypadku posiadania uprawnień w stopniu ograniczonym. W przypadku specjalizacji architektonicznej z ograniczonymi uprawnieniami dużym ogranicznikiem jest kubatura. Możemy projektować bądź kierować pracami budowlanymi tylko tych obiektów architektury, których kubatura nie jest większa od 1000m3. Czynnikiem ograniczającym są także prace wyłącznie w zabudowie zagrodowej lub na jej obszarze. (testy uprawnienia architektoniczne)

Zakresy uprawnień budowlanych – ograniczone uprawnienia konstrukcyjno-budowlane

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ograniczonej specjalizacji konstrukcyjno-budowlanej. Tu również mamy prawo projektować lub kierować budową obiektów wyłącznie o kubaturze mniejszej od 1000m3. Przede wszystkim nie są to jednak jedyne obostrzenia. Wysokość obiektów nie może przekroczyć 12m powyżej terenu, podczas gdy ograniczenia dotyczą także liczby i wysokości naziemnych kondygnacji. Posiadając ograniczone uprawnienia konstrukcyjno-budowlane możemy projektować i budować wyłącznie 3 kondygnacje. Ich wysokość nie powinna za to przekroczyć 4,8m. Ponadto konstrukcje nie mogą posiadać elementów wstępnie sprężanych na placu budowy, a posadowienie takich obiektów to maksymalnie poniżej 3m. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com