fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zajęcia architekta i inżyniera budownictwa.


Aby pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie trzeba posiadać uprawnienia budowlane i zasiadać w izbie samorządu zawodowego.(testy 2019 uprawnienia) A tyczy się to zarówno architekta jak inżyniera budownictwa. Konieczne by uzyskać uprawnienia budowlane jest wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności tych uprawnień.

Posiadając dyplom architekta możemy śmiało ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej bez ograniczeń lub o uprawnienia w zakresie ograniczonym w specjalności konstrukcyjno -budowlanej (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Natomiast posiadając dyplom magistra inżyniera budownictwa mamy możliwość uzyskania uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, mostowej, drogowej, hydrotechnicznej bez ograniczeń oraz architektonicznej w ograniczonym zakresie.

Jeśli projektant uzyskał uprawnienia w specjalności architektonicznej, może na podstawie koncepcji architektonicznej (lub nawet bez niej), zajmować się w czasie projektowania budynku kwestiami tj.: wyglądem obiektu w rozumieniu kształtu, jego bryły i wszelakich dekoracji(testy uprawnienia architektoniczne). Ponadto ma prawo zajmować się funkcją obiektu wliczając powiązanie z otoczeniem. Co więcej rozmieszcza pomieszczenia w sposób jak najbardziej funkcjonalny (do czego mają służyć, gdzie i w jakich warunkach czy otoczeniu mają się znajdować, ), metody zewnętrznej i wewnętrznej komunikacji. Dobro materiałów wykończeniowych też może leżeć w kwestii takiego projektanta.

Projektant z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi, jakie ma zadania?

Projektant posiadający uprawnienia konstrukcyjno-budowlane różnią się nieco od tego ze specjalnościami architektonicznymi. Jego głównym obowiązkiem jest konstrukcja czyli jej rodzaj i układ. Zajmuje się też wyborem materiałów i sposobem ich połączenia. Co więcej, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe dotyczące ścian, stropów, dachów czy podłóg leży w obowiązku projektanta. Takie uprawnienia umożliwiają też projektowanie przekrojów poszczególnych elementów, dokonywania obliczeń elementów konstrukcyjnych jak i zdefiniowanie warunków oraz sposobu umieszczenia obiektu. Natomiast posiadając uprawnienia instalacyjne, projektanci tacy mają na swoich barkach wszystko co związane z instalacjami budynku, czyli ich formę, funkcję i oczywiście konstrukcje. (programy do uprawnień architektonicznych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com