fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zadania geodety na placu budowy

Geodeta jest osobą niezbędną podczas realizacji inwestycji budowlanej. Potrzebny jest od momentu zakupu gruntów aż do oddania budynku pod użytkowanie. Do jego zadań należą:

  • Przed zakupem działki, można upewnić się czy granice działki przebiegając prawidłowo, dlatego ma on sprawdzić, czy wszystko jest prawidłowo.
  • Jest potrzebny przed wytyczeniem ogrodzenia, aby precyzyjnie je wyznaczyć i sprawdzić umiejscowienie w terenie.
  • Geodeta wykonuje mapę do celów projektowych, bez niej architekt nie może zaplanować osadzenia budynku na działce.
  • Wytycza budynek w terenie wraz z projektem zagospodarowania działki, terenu. Wyznacza punkty i charakterystyczne osie domu.
  • Wpisuje wszystkie pomiary do dziennika budowy, następnie przekazuje inwestorowi szkice.
  • Geodeta zajmuje się również wytyczeniem i pomiarem przyłączy. Gdy zostaną wykonane, geodeta robi pomiar powykonawczy oraz mapę powykonawczą.
  • Gdy budynek jest już gotowy, geodeta dokonuje pomiaru powykonawczego. Sprawdza zgodność obiektu z wcześniejszym wytyczeniem geodezyjnym.

 

Tyczenie polega na wykonywaniu podstawowych czynności pomiarowych przez geodetę. Punkty, które wyznacza geodeta, są naniesione na podstawie dokumentacji. Są to punkty charakterystyczne i, im jest ich więcej, tym usługa geodezyjna jest droższa. Najczęstszymi metodami wytyczania są m.in.: oznaczanie punktów charakterystycznych budynku, poprzez wbicie w ziemie palików; za pomocą ław drutowych odbywa się oznaczenie osi budynku.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com