fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fundament buduje się z najwyższej jakości materiałów, które zapewniają stabilność, trwałość i wytrzymałość. Fundament jest podstawą domu. Głównym jego zadaniem jest przekazywanie na podłoże obciążeń konstrukcji domu. Fundament zapewnia równomierne osiadanie budowli oraz właściwą głębokość posadowienia. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Różne materiały na fundament

Bardzo chętnie wybiera się ławy fundamentowe. Jest to bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie. Koszty budowy z tych materiałów mogą być 10 razy mniejsze niż fundamenty na studniach, czy palach.

Fundamenty na palach

Fundamenty na palach wykonuje się w przypadku słabych, czy ruchomych gruntów. Pale wbija się w odstępach 50 -80 cm. Montuje się następnie zbrojenie i zalewa się je w całości. Jest to bezpieczny i dobry sposób, jednakże wiąże się z dużymi kosztami. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Płyty fundamentowe

Płyty fundamentowe stosuje się na słabych gruntach. Powstała powierzchnia z płyt jest nie tylko fundamentem, ale także podłogą pierwszej kondygnacji. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Fundamenty na studniach

Fundamenty na studniach stosuje się, gdy grunt nośny osadzony jest 2- 3 m poniżej poziomu zerowego. Zazwyczaj stosuje się tu studnie kopane. W nich umieszcza się zbrojenia, potem łączy się ono z ławami i zalewa betonem.

Jakie czynności wykonuje się przed wykonaniem fundamentów?

Przede wszystkim najpierw dokonuje się wykopy pod fundament. Zazwyczaj teren jest dobrze oczyszczony i wyrównany. Główną rolę odgrywa tutaj geodeta, który musi wytyczyć miejsce pod fundament. Koszty związane z fundamentami uzależnia się od ilości punktów jakie geodeta musi wyznaczyć. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Następnie należy wbić paliki. Należy przymocować je w poziome. Powstająca w ten sposób konstrukcja przytwierdzona jest za pomocą ław drutowych. Następnie należy dokonać wykupu ręcznie lub za pomocą maszyny.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com