fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W ziemi znajduje się wiele przydatnych i co ważne – naturalnych – surowców. Od samego początku swojego istnienia człowiek stara się je wydobywa, aby pomagały mu one w codziennym życiu. Niektóre surowce są ukryte dość płytko, jednak inne wymagają czegoś takiego jak wyrobiska górnicze. (uprawnienia budowlane testy na egzamin)

Wyrobiska górnicze – czym są?

Wyrobiska górnicze to specjalne korytarze, dzięki którym można dotrzeć do tak zwanego przodka – miejsca, w którym wydobywa się naturalny surowiec. Tworzy się je mając na względzie eksploatację urobku. W praktyce oznacza to, że im więcej jest surowca w danym miejscu, tym dłuższy jest korytarz. Oczywiście może on znajdować się w różnym miejscu, być rozrzucony. W takiej sytuacji organizuje się wyrobiska komorowe, które natychmiast po wydobyciu surowca ulegają likwidacji. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Wyrobiska górnicze a bezpieczeństwo

Przed rozpoczęciem eksploatacji nowego źródła określonego surowca, trzeba odpowiednio się przygotować. W skład robót przygotowawczych wchodzi przede wszystkim utworzenie szybu głównego oraz wydrążenie korytarzy o charakterze pomocniczym. Niemniej ważne jest stworzenie samego wyrobiska górniczego i założenie wentylacji w tworzonych pod ziemią korytarzach. Wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo. Komory wyrobiskowe i korytarze zabezpiecza się po to, aby ochronić ludzi przed opadami drobniejszych skał ze stropu. Chodzi również o zabezpieczenie przed zawałem czy utrzymanie bezpiecznego prześwitu podczas transportu ludzi i urobku. Myśląc o bezpieczeństwie nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu przed napływem wód gruntowych oraz gazów, które mogłyby przedostać się z górotworu. (testy uprawnienia budowlane)

Wyrobiska górnicze i ich budowa

Eksploatacja złóż nie należy do najłatwiejszych czynności. Na nasze szczęście istnieją różne rozwiązania techniczne, które mają na celu tę pracę ułatwić. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyrobiska górnicze tworzy się na podstawie kształtu brył geometrycznych, czyli walców, prostopadłościanów, sześcianów i innych. Przekroje wyrobisk robi się natomiast na podstawie kwadratów, prostokątów, owali, kół bądź ich odcinków. W budowie wyrobiska wyróżniamy trzy elementy: część górną (strop), część dolną (spąg) i część boczną (ociosy). Każdy z tych elementów musi być podczas prac wydobywczych odpowiednio zabezpieczony i podparty. W przeciwnym wypadku ruchy górotwórcze i nacisk warstwy ponad wyrobiskiem może zasypać korytarze, które były już gotowe. Wszystkie wolne przestrzenie między wspomnianymi trzema częściami muszą być dokładnie wypełnione. Odstępy miedzy poszczególnymi wypełnieniami powinny wynosić 1m. (program z aktami na uprawnienia budowlane)

Budowa wyrobiska górniczego

W budowie komór wyrobiskowych i korytarzy wykorzystuje się drewnianych bel, a także kształtowniki stalowe, stojaki podpierające strop oraz podciągi. Każdy element musi być zakotwiczony do specjalnie zamocowanych odrzwi, które są niczym innym jak szkieletem rusztowania całej obudowy. Najczęściej przybierają one postać stalowych lin mających za zadanie stabilizować gotową obudowę. Stabilność obudowy jest niezwykle istotna zwłaszcza podczas samego procesu eksploatacji surowca. Ponadto stabilność umożliwia bezpieczne poruszanie się w obrębie obudowy. Równie ważne jest znoszenie siły nacisku górotworu i dostosowanie do rodzaju warunków geologiczno-górniczych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com