fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Istota wyboru kierunku studiów

Myśląc o karierze zawodowej w budownictwie, należy przemyśleć wybór konkretnego kierunku studiów. Jest to istotne, ponieważ przepisy określają, który kierunek nadaje się dla danej specjalizacji. Co więcej, mamy tu też kwestię ważną ze względu na zakres uprawnień – wykształcenie odpowiednie i pokrewne. Dobrze wybrany kierunek gwarantuje przystąpienie do egzaminu i zdobycie upatrzonych uprawnień budowlanych. Jednak z jakiego względu wprowadzono w ogóle ten podział? Dzięki niemu dostępność do zawodu i uprawnień stała się powszechniejsza. (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia)

Wykształcenie odpowiednie i pokrewne – co to znaczy?

Wykształcenie odpowiednie i pokrewne jest inne dla każdej specjalizacji. Kierunek odpowiedni jest dobrany konkretnie pod daną specjalność. Program nauczania takiego kierunku pokrywa się w dużym stopniu z tym, na czym skupia się specjalizacja. Zdobywamy wiele przydatnej wiedzy, dlatego możemy się po nim ubiegać o uprawnienia nieograniczone. Kierunek pokrewny jest znany ze swojej uniwersalności. Dzięki niemu mamy znacznie większy wybór, jeśli chodzi o wybór specjalności. Jest on więc dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie wie jeszcze do końca jaką specjalność wybrać. Niestety niesie on za sobą pewne bariery – po takim kierunku możemy ubiegać się wyłącznie o uprawnienia ograniczone. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Wykształcenie odpowiednie i pokrewne – brak systematyzacji kierunków

Sprawa mogłaby się wydawać prosta, lecz niestety kierunki studiów w Polsce nie zostały usystematyzowane. Oznacza to tyle, że istnieją różnice w nazewnictwie, czasem dość spore. Wiele kierunków nie nazywa się tak, jak określają to przepisy. Gdy na naszej drodze po uprawnienia napotkamy problem z nazwą naszych studiów, komisja poprosi nas o przedstawienie suplementu do dyplomu. Czasami prosi się także o wypis z przebiegu studiów, koniecznie potwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej uczelni. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Wykształcenie odpowiednie i pokrewne – porównywanie dokumentów

W przedstawionej wyżej sytuacji komisja porównuje dane z dokumentów. Jeżeli co najmniej 1/3 programu studiów pokrywa się z przepisami, wykształcenie uzna się za właściwe. Podobnie jest zresztą wtedy, gdy właściwą liczbę godzin zajęć przeznaczono na kształtowanie wiedzy i umiejętności. Nadal tyczy się to oczywiście tych kierunków studiów, które wymienia się w prawie budowlanym. Wykształcenie odpowiednie i pokrewne w przypadku studiowania za granicą klasyfikuje się indywidualnie, zwłaszcza gdy kierunek odbiega od polskich przepisów. (program na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com