fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Istota wyboru kierunku studiów

Myśląc o karierze zawodowej w budownictwie, należy przemyśleć wybór konkretnego kierunku studiów. Jest to istotne, ponieważ przepisy określają, który kierunek nadaje się dla danej specjalizacji. Co więcej, mamy tu też kwestię ważną ze względu na zakres uprawnień – wykształcenie odpowiednie i pokrewne. Dobrze wybrany kierunek gwarantuje przystąpienie do egzaminu i zdobycie upatrzonych uprawnień budowlanych. Jednak z jakiego względu wprowadzono w ogóle ten podział? Dzięki niemu dostępność do zawodu i uprawnień stała się powszechniejsza. (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia)

Wykształcenie odpowiednie i pokrewne – co to znaczy?

Wykształcenie odpowiednie i pokrewne jest inne dla każdej specjalizacji. Kierunek odpowiedni jest dobrany konkretnie pod daną specjalność. Program nauczania takiego kierunku pokrywa się w dużym stopniu z tym, na czym skupia się specjalizacja. Zdobywamy wiele przydatnej wiedzy, dlatego możemy się po nim ubiegać o uprawnienia nieograniczone. Kierunek pokrewny jest znany ze swojej uniwersalności. Dzięki niemu mamy znacznie większy wybór, jeśli chodzi o wybór specjalności. Jest on więc dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie wie jeszcze do końca jaką specjalność wybrać. Niestety niesie on za sobą pewne bariery – po takim kierunku możemy ubiegać się wyłącznie o uprawnienia ograniczone. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Wykształcenie odpowiednie i pokrewne – brak systematyzacji kierunków

Sprawa mogłaby się wydawać prosta, lecz niestety kierunki studiów w Polsce nie zostały usystematyzowane. Oznacza to tyle, że istnieją różnice w nazewnictwie, czasem dość spore. Wiele kierunków nie nazywa się tak, jak określają to przepisy. Gdy na naszej drodze po uprawnienia napotkamy problem z nazwą naszych studiów, komisja poprosi nas o przedstawienie suplementu do dyplomu. Czasami prosi się także o wypis z przebiegu studiów, koniecznie potwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej uczelni. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Wykształcenie odpowiednie i pokrewne – porównywanie dokumentów

W przedstawionej wyżej sytuacji komisja porównuje dane z dokumentów. Jeżeli co najmniej 1/3 programu studiów pokrywa się z przepisami, wykształcenie uzna się za właściwe. Podobnie jest zresztą wtedy, gdy właściwą liczbę godzin zajęć przeznaczono na kształtowanie wiedzy i umiejętności. Nadal tyczy się to oczywiście tych kierunków studiów, które wymienia się w prawie budowlanym. Wykształcenie odpowiednie i pokrewne w przypadku studiowania za granicą klasyfikuje się indywidualnie, zwłaszcza gdy kierunek odbiega od polskich przepisów. (program na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.