Wykorzystanie pomp ciepła w nowych i modernizowanych obiektach
W nowym budownictwie od pewnego czasu pompy ciepła cieszą się zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy chcą wpłynąć na zmniejszenie poziomu zużytej energii. Są one chętnie stosowane, ale niekiedy występuje konieczność ich użycia z powodu dostosowania się do wytycznych ujętych w Warunkach Technicznych 2021.Urządzenia, jakimi są pompy ciepła uznano za typ urządzeń, które korzystają z odnawialnych energetycznych źródeł. W związku z tym inwestor może skorzystać tu z dofinansowania związanego z OZE. (uprawnienia budowlane program)
Modernizowanie istniejących budynków
Lata 2012 – 2013 odnotowały lawinowe pojawienie się projektów, które obejmowały modernizację budynków już istniejących z wykorzystaniem cieplnych pomp. Na tą sytuację wpłynęła możliwość skorzystania z unijnych środków przeznaczonych na lata 2007 – 2013. Przede wszystkim z tej możliwości korzystały budynki publicznej użyteczności oraz komercyjne obiekty. Przykładowo w latach 2014 rozpoczęły się dwie inwestycje zupełnie od siebie różne. Jednak to, co je łączyło, to zastosowanie technologii związanej z cieplnymi pompami. W czasie modernizowania uzdrowiskowego ośrodka Biawena, dokonano modernizacji instalacji. Ich moc łączna wynosiła 600 kW. Pozwala ona ogrzać ciepłą użytkową wodę oraz powierzchnię obiektu wynoszącą 9000 m². (uprawnienia budowlane)
Po przeprowadzeniu termomodernizacji w instalacji znalazły się aż 22 pompy ciepła. Cztery z nich były o typie gruntowym. Pracowały one w pojedynczej kaskadzie. Osiemnaście pozostałych to powietrzne pompy, po dziewięć urządzeń w dwóch kaskadach. Źródło ciepła, które ma wspomagający charakter w tym przypadku to dwa grzewcze kotły na olej. Wykazują one bardzo dobrą współpracę z kaskadami cieplnych pomp o typie powietrze/woda. (uprawnienia budowlane kontakt)
Całkowity koszt inwestycji związanej z przeprowadzeniem modernizacji obiektu
Inwestycja termomodernizacyjna budynku kosztowała aż 5 mln. zł. Jednak aż 60% kosztów zostało pokryte z powodu uzyskania przez inwestora dofinansowania z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, które to było przeznaczone w związku z działaniem dotyczącym poprawie jakości powietrza, oraz zwiększeniem korzystania z źródeł odnawialnych energii na lata 2007 – 2013. Stosując pompy ciepła w ośrodku Biawena poziom energochłonności budynku obniżył się prawie o 34%. (uprawnienia budowlane segregator )
Zastosowanie pompy ciepła o typie powietrze/woda w ośrodku Biawena
Cieplne pompy powietrze/woda składały się z dwóch kaskad, gdzie w każdej z nich było po dziewięć pomp. Ich grzewcza moc wynosiła po 20 kW. Zastosowanie takiego rozwiązania według inwestora sprawiło, że mogły one wykonywać pracę jako osobne grzewcze urządzenia do -20°C, bez konieczności włączania cieplnego źródła, o charakterze szczytowym. Efektywnie wykonywana praca pomp ciepła przy tak niskim poziomie temperatur jest spowodowana tym, że posiada ona w swojej budowie odszraniający system przy użyciu gorącego gazu. Dwa sterowniki pozwalają sterować pracą kaskad i zarządzać ich współpracą ze szczytowym źródłem. (uprawnienia budowlane 2022)