fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykorzystanie fotowoltaicznej instalacji w zeroemisyjnych domach jednorodzinnych

Własna słoneczna elektrownia, jaką są panele fotowoltaiczne daje możliwość szybkiego zwrotu inwestycji. Wpływ na to mają popularne programy polegające na dofinansowaniu, a dodatkowo dzięki wbudowanej automatyce elektrownia taka pozwala układowi na maksymalne osiąganie wydajności danych ogniw. Promienie słoneczne dodatkowo można wykorzystywać do dogrzania bądź doświetlenia wnętrz przy pomocy dobrze i odpowiednio zaprojektowanych dużych przeszkleń. Jednak ciepło, które pochodzi z promieni słonecznych zimą może być bezcenne, lecz latem może okazać się bardzo problematyczne. Z pewnością odczują to użytkownicy budynku. Duże rodzaje przeszkleń sprawiają, że takie pomieszczenie latem jest jak tzw. piekarnik. W związku z tym należy zamontować klimatyzatory albo zastosować automatykę okiennych osłon, w postaci żaluzji, rolet albo zasłon. (uprawnienia budowlane 2022)  

Wykorzystanie fotowoltaicznej instalacji w zeroemisyjnych domach jednorodzinnych
Wykorzystanie fotowoltaicznej instalacji w zeroemisyjnych domach jednorodzinnych

Dostosowanie budynków w dobie pandemii

Pojawienie się pandemii COVID-19 sprawiło, że wiele biurowców straciło swoich najemców, i stanowią one obecnie odpady o charakterze wielkogabarytowym.  (uprawnienia budowlane segregator )  Pod względem ekonomicznym wydaje się rozsądnym rozwiązaniem przebudowanie ich na mieszkalne budynki. To wskazuje, że już na etapie wykonywania projektu powinno budować się tak, żeby w razie konieczności w prosty sposób takie budynki mogły zostać przebudowane. Zastosowanie uniwersalności we wznoszeniu budynków z pewnością sprawi, że podczas dokonywania remontów czy przebudów nie będą one musiały być generalne oraz bardzo kosztowne. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że produkt który będzie cechować się największą ekologicznością to taki, który był już wcześniej wyprodukowany. W związku z tym już podczas projektowania warto założyć, że system sterowania powinien wykonywać swoją pracę więcej niż przez kilka lat. Powinien on również korzystać z systemu budynkowej automatyki o charakterze uniwersalnym, otwartym i sprawdzonym, który posiada dobrą rynkową pozycję od dłuższego czasu. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Zeroemisyjność budynku

Podczas faktycznego eksploatowania budynku na jego zeroemisyjność wpływa sposób, w jaki korzysta się z niego. To sprawia, że założenia dotyczące zrównoważonego budownictwa i rozwoju muszą wyjść poza ramowe podejście i zadbać o jak najniższą, bądź nawet zerową emisyjność danego budynku dla otoczenia. Wiążę się to z logistyką obiektu, bądź też z jego komunikacją albo lokalizacją. Warto w związku z tym projektować nowe budynki ujmując w nich zasilające rezerwy do podłączenia minimum jednej stacji, służącej do ładowania elektrycznych samochodów. Chociaż dzisiaj może być to nam nie potrzebne, to już niedługo może się takie rozwiązanie przydać. (uprawnienia budowlane) 

Łatwość w osiąganiu zeroemisyjności

Łatwo zauważyć można, że osiągniecie zeroemisyjności w budynkach jest stosunkowo proste, przy zastosowaniu pomp ciepła, fotowoltaiki, bądź też elektrycznych rolet i żaluzji. Musi być tu jednak spełniony warunek, że są one ze sobą połączone przy zastosowaniu systemu sterowania o nadrzędnym typie. Takie rozwiązania można zastosować zarówno w nowych budynkach podczas wykonywania projektu, jak i w tych poddanych modernizacji.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com