fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykorzystanie BIM w wentylacyjnych instalacjach

Chcąc dostrzec zalety, jakie płyną z projektowania za pomocą BIM wentylacyjnych instalacji trzeba zmienić sposób patrzenia na budowlany projekt oraz obiekt. Nie są to tylko zbiory danych i rysunków, lecz to wszystko stanowi informacyjny model. Planując budowlane inwestycje dużo częściej klasyczne podejście do projektowania rozszerza się o zintegrowane modelowanie BIM dla danych elementów, bądź też zupełnie zastępuje się podejście klasyczne na BIM. Takie działanie powoduje, że już na etapie związanym z projektowaniem budowlany obiekt jest bogatszy w wiele informacji oraz danych, które to pozwolą na dobranie do niego optymalnego rozwiązania. W obecnych czasach informacja stanowi klucz do osiągnięcia sukcesu. Musi być ona jednak aktualna, kompletna i przede wszystkim dobrze chroniona. (uprawnienia budowlane 2022)  

Wykorzystanie BIM w wentylacyjnych instalacjach
Wykorzystanie BIM w wentylacyjnych instalacjach

Projektowanie wentylacyjnej instalacji w BIM

Metoda BIM stosowana przy projektowaniu wentylacyjnej instalacji daje wiele korzyści. W związku z tym, że BIM opiera się o zastosowanie komputerowych technik, zalety można przestawić opierając się o przykładowy program ArCADia BIM, obejmujący instalacje wentylacyjne. Z programu korzystają zarówno osoby projektujące wentylacyjne instalacje, ale również jest on przeznaczony dla wszystkich osób, które zajmują się w budownictwie instalacyjną branżą. Dawniej wentylacyjne mechaniczne instalacje traktowano niekiedy jak zło konieczne. Kiedy przepisy nie wprowadzały obowiązku ich stosowania, prace ograniczały się jedynie do wykorzystywania w takich budynkach systemów grawitacyjnej wentylacji. Jednak wzrastająca ekologiczna świadomość społeczeństwa oraz chęć wpłynięcia na komfort w budynku spowodowało, że na dużą skalę zaczęto projektować mechaniczne instalacje wentylacyjne z jednoczesnym odzyskiem ciepła. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Koncepcyjny projekt

Koncepcja związana z dystrybucją powietrza na terenie budynku jest bardzo ważnym elementem, jaki należy odpowiednio przygotować. Urządzenia muszą zostać odpowiednio zamontowane w wyznaczonych wcześniej miejscach, które to muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Tutaj żaden komputerowy program nie jest w stanie zastąpić doświadczenia projektanta oraz jego wiedzy. Stworzony model 3D wpływa jednak na ułatwienie pracy i pozwala uniknąć na tym etapie pojawiających się błędów. Na modelu 3D można zauważyć podciągi oraz uskoki w wysokościach, które są kłopotliwe, a nie zawsze są one ujęte w opisie na etapie wstępnym projektowych prac. Po wykonaniu koncepcji trzeba przygotować rysunki, które z łatwością tworzy się w komputerowym programie. (uprawnienia budowlane) 

Wentylacyjne powietrze

Poprawny projekt wentylacyjnej instalacji zapewnia w pomieszczeniu utrzymanie odpowiedniego stanu powietrza, jaki jest wymagany.   (uprawnienia budowlane program) Najczęściej do tego celu stosuje się nawiew świeżego powietrza oraz wywiew powietrza zużytego. Chcąc dokonać wyznaczenia wymagalnej ilości wentylacyjnego powietrza należy przeprowadzić powietrzny bilans. Opiera się on na sanitarno – higienicznych wytycznych albo na zalecanych wielkościach wymiany powietrza w danych pomieszczeniach. Kiedy użytkownik ma w posiadaniu architektoniczny model wykonany przy pomocy programu ArCADia BIM, może za pomocą zakładki Menadżer Pomieszczeń  sprawdzić podzielone na kondygnacje zestawione wszystkie pomieszczenia, jakie znajdują się w budynku. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com