fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kto może być wykonawcą projektu budowlanego?

Wykonawca projektu budowlanego obligatoryjnie musi być aktywnym członkiem izby samorządu zawodowego. Zaś członkiem izby samorządu zawodowego może być jedynie osoba posiadająca uprawnienia budowlane, zarówno w stopniu nieograniczonym, jak i w stopniu ograniczonym. (program na uprawnienia budowlane)

Szczegóły projektu budowlanego

Każdy zaakceptowany projekt budowlany musi być zgodnie z szeroką gamą norm i przepisów. Jednym z najważniejszych wymogów, który musi zostać spełniony przez projekt obiektu budowlanego, jest uwzględnienie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji, kiedy na danym terenie brak jeszcze takiego planu, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Gotowy projekt – czy to dobre rozwiązanie?

Czasem zdarza się tak, że projekt obiektu budowlanego nie powstaje od A do Z. Można nabyć również gotowy projekt i nanieść na nim na przykład dopasowane do inwestora zmiany, Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od tworzenia projektu od podstaw. (programy do uprawnień budowlanych)

Pamiętać należy jednak o tym, że taki gotowy projekt musi spełniać wszelkie określone Prawem budowlanym wymagania. Musi także wpisywać się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Akceptacji gotowego projektu w stosunku do placu, na którym ma zostać wzniesiony obiekt budowlany, dokonać może jedynie osoba, która posiada odpowiednie do tego uprawnienia budowlane.

Autor projektu a uprawnienia budowlane

Zawód projektanta obwarowany jest pewnymi przepisami i regulacjami. Jedną z najważniejszych regulacji jest fakt, że, zgodnie z polskimi przepisami, autor projektu musi należeć do izby samorządu zawodowego. Dodatkowo, projektant musi być zdolny do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych. (program z aktami na uprawnienia budowlane )

W zawodzie projektanta ważne jest również zaświadczenie o posiadaniu uprawnień budowlanych projektowych. W zależności od potrzeb, zaświadczenie takie należy aktualizować. Musi być ono aktualne na dzień opracowywania projektu.

Jak wiadomo, prawo nie działa wstecz. Osoby, które tworzyły projekty budowlane przed dniem 15 grudnia 2000 roku, czyli przed wejściem w życie ustawy o samorządach zawodowych architektów, nie muszą widnieć na listach samorządów zawodowych.

Projektant budowlany – dane osobowe

Każdy projekt budowlany musi zawierać stronę tytułową. To właśnie na stronie tytułowej powinny widnieć dane autora projektu budowlanego. Projektant musi także podpisać się na oryginalnym projekcie. Projekt ten stanowi załącznik do wniosku o wydanie decyzji, dzięki której wydane zostanie pozwolenie na budowę. (testy 2020 uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com