fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykonanie dobrych fundamentów

Sposób i poprawność wykonania fundamentów ma znaczący wpływ na stabilność budynku, suchość murów czy trwałość i wytrzymałość ścian. Odpowiednio przygotowany projekt domu musi uwzględniać parametry, jakimi cechuje się grunt pod budowę. Kiedy pochodzi on z katalogu, w takim wypadku zleca się jego adaptację pod tym właśnie kątem. Warto, aby geotechnik zbadał na działce grunt, ponieważ w ten sposób można dowiedzieć się, czy jest on przepuszczalny, dobrze spoisty oraz czy nie znajdują się w pobliżu gruntowe wody. Kiedy grunt cechuje się niewystarczającą nośnością, w takim wypadku wzmacnia się go albo dokonuje wymiany. W przypadku, gdy gruntowa woda jest wysoka, zwykły fundament z powodzeniem można zastąpić fundamentową płytą, jaką posadawia się w miarę płytko w gruncie uprawnienia budowlane segregator.

Wykonanie dobrych fundamentów
Wykonanie dobrych fundamentów

Materiały na fundamenty

Na rynku budowlanym w ofercie jest wiele materiałów, z jakich można stworzyć fundament. Zwykle za pomocą betonu robi się ławy. W ty wypadku dno we wykopie należy wyrównać i ustawić w nim szalunki. Grunt stabilizuje się poprzez ułożenie warstwy chudego betonu. Pomiędzy szalunkami na dystansowych podpórkach umieszcza się zbrojenie i w dalszym czasie betonuje się je. Wszystkie te prace odbywają się zgodnie z zapisami w projekcie. Kiedy minie około 3 tygodnie na ławach tworzy się fundamentowe ściany. Najtańszym rozwiązaniem jest wzniesienie ich z betonowych bloczków. Jednak czasami wodne i gruntowe warunki wskazują, że lepszym rozwiązaniem będą bloczki żelbetowe, tak jak ławy uprawnienia budowlane koszt.

Wytyczenie fundamentu

Geotechnik na działce powinien wytyczyć miejsce, w jakim będzie miał zostać stworzony dom. Podaje on obrys fundamentów i osie przyszłych ścian. Kiedy dojdzie na tym etapie do błędów, w takim wypadku ściany nie będą posiadać kątów prostych w miejscach, gdzie powinny. Będzie to także komplikować przeprowadzania prac murarskich. Wytyczenie miejsca zapisywać powinno się w dzienniku budowy, a przed zapisem należy je jeszcze skontrolować. W projekcie oraz w adaptacyjnej dokumentacji ujęta musi zostać głębokość posadowienia, ponieważ na podstawie tych informacji wykonawcy będą przygotowywać wykop. Dno zlokalizowane musi zostać poniżej poziomu, gdzie przemarza grunt. Kiedy fundament posadowi się nad tym poziomem, groziłoby to pojawieniem się wysadzin. uprawnienia budowlane testy

Hydroizolacja dla fundamentu

Błędnym działaniem jest izolowanie ścian i ław, bez dokonania wcześniejszego rozpoznania rzeczywistych ich potrzeb. Zwykle wykonawcy na ławach wykonują izolację podwójną z wykorzystaniem papy na lepiku, a ściany malują bitumiczną masą. Czasami jednak pionowa hydroizolacja musi zostać solidniej wykonana. W takim wypadku stosuje się do tego celu specjalne folie albo hydroizolacyjne papy. Należy pamiętać, że do hydroizolacji nie stosuje się kubełkowej folii, gdyż jest to osłonowy materiał, który zabezpiecza właściwą izolację od uszkodzeń w czasie zasypywania wykopów oraz od korzeni. Kiedy izolacja została by niepoprawnie wykonana, albo gdyby w ogóle jej nie było, w takim wypadku gruntowa woda przenikałaby w konstrukcję budynku, tak jak kapilarne podciąganie i docierała do ścian na parterze  ( uprawnienia budowlane ).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com