fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wydobywanie kamiennych brył przy pomocy linowych pił

Wydobywanie kamiennych brył przy pomocy piłowych lin stosuje się przy wydobywaniu większych miękkich brył kamieni, takich jak m.in. wapień, marmur czy dolomit. Polega on na okrężnym ruchu nieprzerwanej stalowej liny. Uruchamia się ją z napędowej stacji i przesuwa przez umocowane na kierunkowych stojakach boki oraz dwóch roboczych stojakach. Lina zbudowana jest z trzech drutów, które są stalowe oraz kręcone. Mają średnicę około 2 – 3 mm (uprawnienia budowlane).

Wydobywanie kamieni
Wydobywanie kamieni

Proces piłowania kamienia

Piłowanie występuje podczas tarcia kwarcowego piasku w obecności wody o powierzchnię kamienia (testy uprawnienia budowlane). Piasek zsypuje się ze skrzynek na linę a woda natomiast ścieka z ustawionych na kamieniu korytek. Ziarna piasku chwyta się poprzez wgłębienia w linie, które są pomiędzy danymi drutami i doprowadza się je do powierzchni przecieranej. Zazwyczaj płaszczyzna przetarcia jest pionowa, ale można niekiedy zauważyć piłowanie w pochyłej albo nawet w poziomej płaszczyźnie.

Zastosowanie poziomego piłowania

Poziome piłowanie stosuje się przy chęci oddzielenia spodu bloku od reszty skały. Ma to miejsce wówczas, gdy skała nie ma uwarstwień, które pozwoliłyby na oddzielenie bezpośrednie kamienia po pionowym przepiłowaniu. Jeżeli mamy do czynienia z calizną piłowaną na szerokość, która wynosi ok 20 m, lina w ciągu jednej godziny przetrze się tworząc bruzdę, która będzie mieć głębokość 8-=-15 cm (program egzamin uprawnienia 2021). To wszystko zależy od twardości skały. Przeciętna wydajność podczas 8 godzin pracy wynosi średnio 200 m² na danej płaszczyźnie.

Długość lin przy pile

Długość lin przy pile jest zazwyczaj na poziomej 400-f-500 m (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Taka lina opasa wyżłobienia, które są na obwodzie napędowego koła, za pomocą którego to jest napędzana. Przy napędzie koła zastosowanie znajduje zwykle elektryczny silnik. Kierunkowy stojak pomaga nie tylko zmienić stopień pochylenia liny, ale także zmienić w poziomym rzucie jej kierunek. Dlatego też musi być on zaopatrzony co najmniej we dwa zblocza, które będzie można przestawiać w pionowym kierunku oraz odpowiednio ustawiać w zależności do kąta w poziomym kierunku, jaki będzie potrzebny.

Zalety stosowania linowej piły

Główną zaletą stosowania linowej piły jest jej prostota (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Urządzenie nie jest skomplikowane w obsłudze. Dodatkowo zaletą są małe koszty związane z nakładami i eksploatacją oraz brak wstrząsów oraz uderzeń. Pozwala to na możliwość uzyskania nieuszkodzonych dużych bloków cennego oraz niekiedy miękkiego rodzaju kamienia. Takie zalety skutecznie przemawiają za używaniem linowej piły podczas prac związanych z kamieniami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com