fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wybrane przepony przenoszące obciążenia

Na szynach ustawia się suwnicą wybrane przepony (nauka do uprawnień budowlanych). Pełnią one funkcję podstawy form oraz przenoszą na betonowe podłoże z formy wszelkie obciążenia. W tym betonowym podłożu zamocowane zostają szyny. Od dołu oraz z boków dane przegrody ogranicza się przy pomocy kątowników. Ich poziome ścianki stanowią od dołu rodzaj zamknięcia komór. Każda z przepon oraz ze ścianek posiada sześć otworów. Służą one do wiązań ściągów wybranych elementów w baterie. Pomiędzy przegrodami nawleka się tulejki, które muszą utrzymać odpowiednie położenie danych przegród. Po montażu ściąg należy ręcznie napiąć formy, stosując do tego celu napinające koła.

przepony przenoszące obciążenia
przepony przenoszące obciążenia

Rozpoczęcie procesu produkcji

W bateryjnych formach proces produkcji polega na tym, że w pierwszej kolejności następuje oczyszczanie przegród oraz ich nasmarowanie. Następnie za pomocą suwnicy następuje dostarczenie kolejnych przepon a przed każdą z nich kładzie się zbrojeniową siatkę. Trzeba ją wcześniej umocować na poprzednio zamocowanej przeponie. W dalszym etapie komory zostają napełnione betonową mieszanką. Następuje najpierw jej wsyp a później zagęszcza się ją. Na końcu procesu produkcyjnego występuje dopływ pary i w ten sposób rozpoczyna się termiczna obróbka. Po jej zakończeniu używając suwnicy należy zdjąć skrajną ze ścian danej formy i przeponę grzejnej komory. Suwnica przenosi na skład rozformowaną pierwszą z płyt (testy uprawnienia budowlane). Tak należy rozformować każdy element baterii.

Proces ułożenia zbrojenia

Proces ułożenia zbrojenia w wybranych komorach bateryjnych form jest bardzo trudny do wykonania i sprawia wiele kłopotów (program egzamin uprawnienia 2021). Inaczej wygląda sytuacja podczas zbrojenia w poziomych formach, gdzie proces ten jest prostszy w wykonaniu. Chcąc utrzymać zbrojeniową siatkę w wybranym położeniu, należy przymocować do niej dystansowe wkładki przed ustawieniem jej w komorze. Wkładki przywiązuje się do betonowych klocków prętów bądź można zastosować tu także wkładki wykonane ze sztucznego tworzywa, które kształtem przypominają pierścień z wycięciem. To wycięcie ma na celu nakładać wkładki co 1 metr w dwóch kierunkach na pręty siatki płytowego elementu. Poza stalowymi przeponami często wykorzystuje się też niekiedy żelbetowe rodzaje przepon.

Uniwersalny charakter stosowania bateryjnych form

W praktyce wykorzystuje się często bateryjne formy, które mają uniwersalny charakter (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Za ich pomocą wykonuje się płytowe elementy w różnych ich rodzajach. Aby zmienić typ danego elementu w baterię wkłada się tylko odpowiedni rodzaj wkładek. Innym rozwiązaniem jest przymocowanie w innych miejscach kątowników. Ważną zaletą takiego rodzaju form jest przede wszystkim możliwość zmieniania produkcyjnych asortymentów. Plusem jest tu także to, że zachodzą tu dobre warunki do cieplnej obróbki. Jednak duży nakład związany z pracą oraz sam proces związany ze składaniem oraz z rozkładaniem form stanowi tu ogromną wadę tego rodzaju form.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com