fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływy skurczu na zwykłe betony

Równoważne do wpływu skurczy na zwykłe betony jest obniżenie temperatury dla lekkich betonów o 20°C, a dla pozostałych o 15°C (nauka do uprawnień budowlanych). Wykonywane ściany monolityczne ze zwykłego betonu, za pomocą uprzemysłowionej metody mają grubość 12-J-20 cm. Żeby ściana nie była osłabiona, wszystkie przewody spalinowe, dymowe, wentylacyjne umieszcza się poza usztywniającymi i nośnymi ścianami. Dodatkowo w płytach stropowych zostawia się odpowiedniej wielkości specjalne otwory.

concrete 3d cube wall background

Główne zadanie desek ślizgowych

W pierwszym rzędzie zadaniem deskowania ślizgowego jest wykonanie konstrukcyjnych ścian ze zwykłego betonu. Wykonanie zewnętrznych ścian tego rodzaju deskowaniami wymaga, aby od zewnętrznej strony ułożyć termiczną izolację i dodatkowo należy uwzględnić roboty tynkarskie. W Warszawie, na osiedlu Kępa Potocka odbyła się budowa wysokościowców, gdzie próbowano wykonać zewnętrzne warstwowe ściany za pomocą metody deskowania ślizgowego (program uprawnienia budowlane).

Zasilające piony do liczników

W jednym kanale zblokowuje się zasilające piony do liczników, automatyczne wyłączniki do schodowych klatek oraz oświetlenie, a także instalacje dzwonkowe. Przy konstrukcyjnych poprzecznych układach zewnętrzne ściany projektuje się jako ściany osłonowe albo wypełniające. Takie ściany wykonywane są w dodatkowym produkcyjnym cyklu. Mając na uwadze podłużne układy przesuwnych deskowań umożliwiają one wykonanie zewnętrznych ścian, które są jednorodne i powstają w jednym cyklu podczas produkcji. Jest to duży atut tego rodzaju systemu.

Jak wykonywać kanały w płytach?

Kanały w płytach wykonuje się jako prefabrykaty blokowe (program egzamin uprawnienia 2021). Można także murować je z kanałowych kształtek albo zastosować specjalne azbestowo – cementowe zestawy kanałowe. Bloki, które zawierają dymowe kanały, wykonuje się z betonów o marce przynajmniej 90, które są odporne na działania temperatur 500°C. Zarówno kanały, jak i sanitarne przewody, gazowe oraz centralnego ogrzewania prowadzi się je jako zblokowane w specjalnie przeznaczonych do tego szybach. Szyby przechodzą przez budynek na całej jego wysokości.

Instalacje elektryczne ważnym elementem w monolitycznych konstrukcjach

Ważną kwestią podczas rozważań na temat monolitycznych konstrukcji jest dostosowanie do wykonawczej metody elektrycznej instalacji. Liczba bruzd ma zostać zredukowana do minimum. W związku z tym instalacje elektryczne projektuje się zazwyczaj nie zaznaczając górnych oświetleniowych punktów, a wtyczkowe gniazda, kontakty, umieszcza się nad przyścienną listwą w sposób bezpośredni. Można zastosować tu także przyścienne listwy, które mają wtopione wtyczkowe gniazda suwakowe oraz przewody. Takie listwy przyścienne wykonuje się z tworzywa sztucznego. Listwy pozwalają na podłączenia sieciowe w każdym miejscu na całym obwodzie ścian (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com