fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ materiałów budowlanych na przeciwpożarową ochronę obiektów

Obecne przepisy związane z przeciwpożarową ochroną budowlanych obiektów o publicznej użyteczności mówią o głównych zasadach, które należy przestrzegać, aby uniknąć pojawienia się pożaru. Przepisy wskazują także zachowania, jakie należy przyjąć, aby szkody powstałe w obiekcie na skutek pożaru były zminimalizowane. Wszystkie te wytyczne zawarte są w obwieszczeniu z dnia 9 kwietnia 2019 roku wydanym przez Ministra ds. Inwestycji i Rozwoju. Obwieszczenie porusza kwestię związaną z przeciwpożarowymi zabezpieczeniami. Wszelkie uzgodnienia powinno ustalać się z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym bądź Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej. Budynki, które pełnią funkcję obiektów publicznej użyteczności muszą posiadać wyłączniki przeciwpożarowe do prądu, wodę przeznaczoną na gaszenie ewentualnego pożaru oraz poprawnie oznaczone ewakuacyjne drogi, o wymaganej przepisami szerokości. (uprawnienia budowlane 2022)  

Wpływ materiałów budowlanych na przeciwpożarową ochronę obiektów
Wpływ materiałów budowlanych na przeciwpożarową ochronę obiektów

Materiały zastosowane przy budowie obiektu

W przeciwpożarowej ochronie ważną kwestią są materiały, jakie zostały wykorzystane podczas wznoszenia budynku. Dzieli się je przede wszystkim na materiały niepalne i palne. Materiały palne po tym, jak będą mieć styczność z ogniem staną się jego paliwem, i nastąpi w związku z tym gwałtowny wzrost temperatury, a ogień zacznie się szybko rozprzestrzeniać. Chcąc dokonać zminimalizowania pożarowego ryzyka i strat, należy do budowania wykorzystywać niepalne materiały. Ich wykorzystanie w miejscach krytycznych w budynku pozwoli zahamować rozprzestrzenianie się ognia dalej.   (uprawnienia budowlane kontakt)  

Euroklasy materiałów budowlanych

Za pomocą Euroklas stwierdza się , czy dany materiał jest palny, czy niepalny. Euroklasę podaje się na opakowaniach produktu oraz w dokumentach, które go dotyczą.  (uprawnienia budowlane segregator )  Norma wskazuje, że dla budowlanych wyrobów wyróżnia się 7 klas, które są podstawowe. Są to klasy A1, A2, B,C,D,E oraz klasa F. Materiały budowlane, które są bezpieczne oznacza się przy pomocy klasy A1, a zaraz po nich znajdują się materiały o klasie A2 i B. Posiadające klasę C,D,E bądź F materiały powodują niekiedy gwałtowne i wybuchowe rozprzestrzenienie się ognia, co powoduje nagły wzrost skokowy temperatury. (uprawnienia budowlane) 

Wybór materiałów budowlanych

Wybierając budowlane materiały koniecznie weryfikuje się koniecznie ich klasy związane z palnością. Wskazuje się taki produkt, który będzie najbardziej bezpieczny w związku z jego zastosowaniem. To sprawi, że ewentualny ogień rozprzestrzeni się do innych pomieszczeń, straty się zmniejszą a poziom bezpieczeństwa zwiększy. Dane, jakie przestawia Państwowa Straż Pożarna wskazują, że na przestrzeni roku 2018 pojawiło się aż 149 424 pożarów. Większość z nich spowodowała nieostrożność dorosłych ludzi. Część pożarów wynikała też z konstrukcyjnych wad w budynkach albo z nieodpowiedniej eksploatacji. Takich zdarzeń można było uniknąć albo zminimalizować skutki pożaru stosując do wnoszenia obiektu niepalne rodzaje materiałów. Niepalnym materiałem jest m.in. mineralna wełna.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com