fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ hałasu w szkole na zdrowie uczniów i nauczycieli

Hałas na terenie szkoły niesie wiele negatywnych skutków zarówno dla zdrowia nauczycieli, jak i uczniów. Przeprowadzone badania pokazują proporcjonalną zależność, jaka zachodzi między czasem związanym z pogłosem, a poziomem akustycznego tła. Jeżeli czas pogłosu jest dłuższy, w takim wypadku hałas tła w pomieszczeniu jest większy. W konsekwencji wraz ze wzrostem akustycznego tła w danym pomieszczeniu, nauczyciel stara mówić się głośniej. Powstaje w związku z tym efekt Lombarda. Jest to nieplanowana tendencja, że w głośnym środowisku mówi się coraz głośniej. To powoduje bardzo negatywne skutki na zdrowie nauczycieli, co może prowadzić do chorób narządu mowy. (uprawnienia budowlane 2022)  

Wpływ hałasu w szkole na zdrowie uczniów i nauczycieli
Wpływ hałasu w szkole na zdrowie uczniów i nauczycieli

Stosowanie perforowanych sufitów

Dobre akustyczne efekty dają stosowane sufity perforowane, albo też wykonanie ich z drzewnej wełny. W takim wypadku jednak konieczne staje się odpowiednie dobranie perforacji, materiału znajdującego się za płytą, jego grubość oraz wysokość całkowita ustroju konstrukcji. Jednak w wielu wypadkach nie można stosować na suficie pełnej zabudowy. Rozwiązanie stanowią w takim wypadku podwieszane akustyczne wyspy oraz naścienne panele. Podwieszane wyspy mogą cechować się dobrymi parametrami o szerokim częstotliwościowym pasie. Na ich skuteczność wpływa wielkość, materiał, jak i odległość, jaka dzieli je od stropu. Naścienne panele natomiast wykonuje się podobnie do podwieszanych sufitów, jednak z praktycznych względów nie wykorzystuje się ich do dużych konstrukcyjnych wysokości.  (uprawnienia budowlane program) 

Rozwiązywanie pogłosowych problemów

Negatywny wpływ, jakie przynoszą złe akustyczne warunki w pomieszczeniach na nauczycieli oraz dzieci sprawia, że należy dokonać odpowiednich zabezpieczeń pomieszczeń znajdujących się na terenie szkoły. Takie zabezpieczenia są ujęte w Prawie Budowlanym.(uprawnienia budowlane)  Najbardziej znanym sposobem na zmniejszenie w pomieszczeniu czasu pogłosu i poziomu dźwięku jest zastosowanie akustycznej dodatkowej chłonności. W przegrodach umieszczając pochłaniające dźwięk materiały powodują, że odbita ewentualnie od niego akustyczna fala posiada dużo mniejszą energię, niż w przypadku odbicia się jej od masywnego i twardego rodzaju materiału. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Redukowanie energii

Dokonując redukcji energii odbicia, czas pogłosu oraz poziomu dźwięku w danym pomieszczeniu ulega zmniejszeniu. Dobranie materiału oraz sposób montażu wpływa na skuteczność związaną z pochłanianiem dźwięków. Najbardziej znane i stosowane rozwiązanie to zastosowanie podwieszanych akustycznych sufitów. Mogą one wykazywać bardzo dobre parametry. Najczęściej wykorzystuje się je za pomocą paneli ze sprasowanej mineralnej wełny. Dobierając odpowiednią grubość oraz wysokość danej konstrukcji, takie rozwiązanie może cechować się osiąganiem wartości współczynnika związanego z pochłanianiem dźwięku na poziomie większym niż 0,9 przy szerokim zakresie częstotliwości. To oznacza, że 90% akustycznej energii, jaka na nie pada zostaje całkowicie pochłonięta. Perforowane sufity również mogą się tu sprawdzić, w celu redukcji energii.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com