fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Woda ze zbiorników przeznaczona do spożycia

Woda ze zbiorników, która ma zostać przeznaczona do spożycia musi posiadać przede wszystkim zdrowotne bezpieczeństwo oraz zachować odpowiednią jakość.  (uprawnienia budowlane program)  Kluczowym i ważnym elementem związanym z systemem zaopatrywania się we wodę są zbiorniki na nią. Chcąc dokonać remontu takiego zbiornika należy mieć na uwadze szereg specyficznych wymagań w związku z ich przeznaczeniem oraz związane z bezpieczeństwem i jakością,  jakie muszą zapewnić dla ludzi.  (uprawnienia budowlane)

Woda ze zbiorników przeznaczona do spożycia
Woda ze zbiorników przeznaczona do spożycia

Zamknięte magazynowe zbiorniki na wodę

Zamknięte magazynowe zbiorniki, które gromadzą wodę do spożycia stanowią bardzo ważny element w wodociągowych sieciach. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie w sposób ciągły wody podczas zwiększonego zapotrzebowania dziennego, bądź w związku z występowaniem ekstremalnych sytuacji, np. podczas pożaru czy awarii sieci wodnej. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest zastosowanie wodnych zbiorników posiadających żelbetową konstrukcję. Aby zwiększyć ich niezawodność jest ich minimum para takich samych obiektów. Mając grupę zbiorników, może pojawić się w związku z tym problem z nazywaniem ich. Zbiornikiem nazywa się zarówno oddzielne od 4 do 6 wodne komory, a także poszczególne wodne komory należące do grupy. Kształt oraz wielkość zbiorników może być różnorodna. Może być to np. prostokąt 40×70 metrów, albo koło, gdzie jego średnica osiąga wartość 3,5-3,6 metrów. Wysokość zbiorników kształtuje się zazwyczaj na poziomie od 3 do 9 metrów, a objętość od 150m³ aż do 15 000m³. Najczęściej zbiorniki posiadają jednak objętość osiągającą wartość 1000, 2000 albo 4000m³. (uprawnienia budowlane 2022) 

Użytkowe wymagania wodnego zbiornika

Zbiornik musi spełnić szereg użytkowych wymagań, aby mógł poprawnie spełniać swoje funkcje. W pierwszej kolejności ważna jest jego szczelność. Woda może ubywać z niego jedynie poprzez jej odparowanie. Zdrowotne bezpieczeństwo jest także wymaganym aspektem, ponieważ taką wodę mają spożywać ludzie. W środku zbiornika nie mogą rozwijać się żadne mikroorganizmy oraz dochodzić do biologicznych skażeń. Taki zbiornik musi posiadać również tzw. antyterrorystyczne zabezpieczenie. Oznacza to, że musi posiadać zabezpieczenie przed ewentualną ingerencją w niego osób trzecich, zarówno celową, jak i przypadkową. W związku z tym stosuje się antywłamaniowe drzwi, podwójne włazy oraz zabezpieczone za pomocą filtrów kominki. Ważna jest także trwałość zbiornika, jego termiczna izolacja oraz wentylacja. Wentylacja sprawi, że na stropie nie będzie tworzyć się kondensat.  (uprawnienia budowlane program) 

Ługowanie pitnej wody

Główną cechą wody jest jej ługowanie, czyli rozpuszczanie się w niej związków, z którymi miała jakikolwiek kontakt. Im woda jest czystsza, tym szybciej zachodzi w niej zjawisko ługowania. W związku z tym betonowa powierzchnia bądź żywiczna powłoka przez długi okres jest w stałym kontakcie z wodą i ługującą korozją. Powoduje ona powolne osłabienie materiałowej struktury. Problemem może być tu zawartość niektórych pierwiastków we wodzie. Chociaż poziom ich stężenia nie przekracza norm, to negatywnie wpływa na trwałość zastosowanych zapraw i betonu.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com