fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Właściwe umieszczenie schodów

Niezależnie od rodzajów, czy usytuowania schodów w danym obiekcie, z całą pewnością są one bardzo funkcjonalne. A to ile ich będzie zależy wyłącznie od rodzaju obiektu, ale bardzo ważną rolę pełnią one w obiektach kolejowych, tam często je obserwujemy.(testy 2021 uprawnienia)

Jeśli zależy nam na sprawnym i szybkim oddaniu obiektu do użytku, musimy pamiętać o pewnych zasadach. W przypadku schodów jednobiegowych, nie ma mowy o ilości stopni większej niż 17. Nie ma to jednak wpływu na to, jak one funkcjonują. Należy się zastosować do prawa technicznego i stworzyć właściwa relację między obiektem, a schodami. Chodzi tutaj m.in. o ich szerokość, czy wysokość. Co ciekawe, element, który należy wziąć pod uwagę, to fakt, iż w przypadku schodów w obiektach kolejowych, nie mogą one mieć nosków i nasunięć.(wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)

Właściwe umieszczenie schodów

Nie każdy schody będą takie same, bo nie wszędzie są takie potrzebne. Czasami wymagają one dostosowanie do osób niepełnosprawnych. Wówczas ich pochylenie będzie odbiegało od normy. Mogą być wyposażone dodatkowo w różnego rodzaju balustrady i ograniczniki ułatwiające poruszanie się. Co ciekawe, niektórzy fachowcy są w stanie skonstruować takie schody, które skręcają się nawet o 180 stopni.(akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów)

Ułatwienia i pomoc

Jeśli jesteś lub znasz dobrego specjalistę od konstruowanie schodów, oczywistym jest dla was, iż to nie łatwa sztuka. Projektując schody dla osób niepełnosprawnych trzeba się liczyć z koniecznością zainstalowania dodatkowych balustrad, które są obustronne, a odstęp od poręczy wynosi min. 1 metr. Powinno się pamiętać o dodatkowym pasie ruchu dla takich osób. Przyda się także wspomagająca poręcz. To nie wszystkie elementy, które trzeba brać pod uwagę w przypadku pochylni. Jej balustrady powinno się tak konstruować, jak przy obiektach mostowych. Ponadto nie może się nic zawilgocić, dlatego trzeba zaprojektować system przeciw osadzaniu się wód opadowych.(segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com