fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Właściwe udokumentowanie praktyki zawodowej

Ważnym aspektem zrealizowanej praktyki jest jej odpowiednie udokumentowanie. W tej kwestii Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z 24.09.2014 roku zastąpiło obowiązujące do tej pory Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z 2006 roku (uprawnienia budowlane 2020). Istotnie zmieniła się metoda dokumentowania praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych. Z pewnością obecnie proces dokumentowania stał się o wiele prostszy. Przede wszystkim wynika to z braku konieczności prowadzenia dziennika praktyk.

Właściwe udokumentowanie praktyki zawodowej

Dlaczego zmieniono proces dokumentowania praktyki?

Godnym uwagi jest fakt, że wycofanie obowiązkowego dotychczas dziennika praktyk bardzo ułatwiło cały proces jej dokumentowania. Nowe przepisy wprowadzono po to, aby ułatwić dostęp do niektórych zawodów  regulowanych. Co więcej istotne było zwiększenie konkurencyjności w tych zawodach (program uprawnienia budowlane). W związku z powyższym praktykę można odbywać na dwa sposoby.

Kiedy odbywałeś/aś praktykę zawodową?

Oczywiście sposób dokumentowania praktyki zależy od tego w jakim czasie przebiegała. Jeżeli odbywała się do 24 września 2014 roku, wówczas należało prowadzić książkę praktyki budowlanej. Jeśli natomiast praktyka odbywała się od 25 września 2014 roku to wtedy dokumentuje się ją w oświadczeniu oraz zestawieniu zbiorczym. Istotnie wypełnianie książki było bardzo czasochłonne, zatem warto docenić tę zmianę (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Jest ona pomocna głównie dla tych, którzy wszelką papierkową robotę zostawiają na ostatni moment. Nie każdy bowiem jest zwolennikiem systematycznego wypełniania dokumentów, a te trzeba przecież złożyć do izby.

Oświadczenie i zestawienie zbiorcze

Z pewnością nowe przepisy w sprawie dokumentowania praktyki są o wiele prostsze. Obecnie wystarczy oświadczenie oraz zestawienie zbiorcze odbytej praktyki zawodowej. Wzory tych dokumentów dostępne są we wspomnianym wcześniej Rozporządzeniu. Zestawienie zbiorcze ma formę tabeli, która jest podzielona na 6 kolumn (program z aktami na uprawnienia budowlane). W pierwszej kolumnie znajduje się liczba porządkowa. Do drugiej należy wpisać nazwę zadania lub obiekt wraz z jego przeznaczeniem, powierzchnią i innymi parametrami. Jak również adres inwestycji, dane inwestora i kierownika budowy oraz nr decyzji pozwoleniu na budowę. Oczywiście w kolejnych kolumnach trzeba umieścić czas praktyki, łączną ilość tygodni, formę odbywania praktyki. Jak również imię i nazwisko osoby, pod której kierownictwem odbywały się praktyki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com