fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wieniec stropowy – zastosowanie, sposób wykonania

Wieniec stropowy to konstrukcyjny element stropu. Strop obręczowy usztywnia i stabilizuje strukturę domu. Jest to jeden z elementów, które zapobiegają nierównomiernemu osiadaniu podłoża, pękaniu tynku lub nawet ścian. Wzdłuż obwodu domu znajduje się żelbetowa belka, która spoczywa na ścianie nośnej. Są one również układane na wewnętrznych ścianach nośnych. Wykonany ze zbrojonego betonu. Opiera się na tym także więźby dachowe.

Zbrojenie składa się zwykle z czterech prętów stalowych żebrowanych. Pręty powinny mieć średnicę 12-6 mm. Dwa z nich są ustawione z góry, pozostałe dwa tak, że dolne elementy spoczywają na końcach legarów podłogowych. Następnie pręty są połączone strzemionami. W rogach budynku pręty powinny być wygięte i połączone z instalacją lub połączone z dodatkowymi elementami stalowymi. Słabe mocowanie prętów może prowadzić do tego, że obręcz w tym miejscu będzie miała mniejszą ładowność niż w innych. A to możeprowadzić do pękaniaścian.

Wieniec stropowy

Sposób betonowania wieńca

Betonowanie wieńców występuje, gdy sufity są zalane tylko na cienkich monolitycznych sufitach, praca jest dwuetapowa (pierwszy etap polega na wylewaniu obręczy na wysokość sufitu, drugi na betonowanie do określonej wysokości obręczy). Wysokość obręczy nigdy nie może być mniejsza niż wysokość sufitu.

Obrzeże stropu jest wykonane z materiału innego niż ściany i dlatego może stać się mostkiem termicznym. Powinna być pokryta warstwą izolacji wraz ze ścianą – dwu i trzywarstwowa. W ścianach jednowarstwowych izolacja obrzeża dachu musi być wykonywana podczas fazy układania obręczy.

Oprawa stropowa

Oprawa stropowa jest częstym rozwiązaniem w przypadku sufitów o dużych rozpiętościach, gdy jej nośność musi być zwiększona ze względów konstrukcyjnych. Stosuje się go również nad wysokimi oknami, gdy skoczek opada tuż poniżej krawędzi.

Belka dachowa jest ukryta w grubości sufitu. Ponieważ deski powinny spoczywać na ścianach, musisz najpierw wykonać betonową podkładkę o wielkości kilku centymetrów, która wyrównuje wszystkie ściany w poziomie. Powierzono mu wzmocnienie wieńcem.

Podnoszenie sufitu odbywa się zwykle w sufitach monolitycznych. Zwykle jest ona wyższa niż płyta żelbetowa. Dużo łatwiej jest lądować w jednej płaszczyźnie i często układać na niej skomplikowane elementy sufitowe.

Wieńce na poddaszu. Pręt wieńcowy powinien mocować budynek w sposób ciągły. Pod dachem dwuspadowym pierścień kolanowy powinien przechodzić przez ściany szczytowe. Jeśli są przeszkody w postaci otworów okiennych, belka jest kierowana, aby uniknąć otwarcia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com