fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wiązary kratowe na dachach

Kratowe wiązary dachowe to przede wszystkim prostota połączeń oraz niewielka ilość elementów konstrukcyjnych. Przykładową kratową konstrukcją mogą wiązary z trójkątnych elementów (uprawnienia budowlane). Taki typ konstrukcji jest uważany za uniwersalny. Wiązary kratowe mają coraz więcej zwolenników. Są lekkie, a ich montaż nie stanowi problemu. Mogą być stosowane na każdym rodzaju dachu.

Wiązary kratowe na dachach

Jakie dach jest najłatwiejszy w montażu?

Najprostszy montaż dachu oraz jego wykonanie mamy w przypadku płaskiego segmentu. Płaski segment zostaje połączony śrubami. Są one zakładane w otwory znajdujące się w żebrach (testy 2021 uprawnienia). Zanim dociśnie się śruby, należy zastosować zaprawę cementową. W ten sposób uszczelnimy segmenty. Łącząc płaskie segmenty czasami korzysta się z połączeń spawanych (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Wszystkie wiązary kratowe na dachach są łatwe w wykonaniu oraz w późniejszym montażu. Lekkość, oraz dobra sztywność sprawia, że taki rodzaj konstrukcji jest lubiany wśród branży budowlanej.

Miastoprojekt w Gdańsku

Ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne zostało opracowane przez Miastoprojekt z Gdańska. Dotyczy on dachu prefabrykowanego. Taki dach ma zastosowanie, gdy budynek ma szerokość od 9 m i nie przekracza 12 m. Wartości dotyczą zarówno układu konstrukcyjnego poprzecznego, jak i podłużnego. Kratowy wiązar łączy się w kalenicy i składa się z dwóch części (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Wiązary stanowią oparcie dla żelbetowych płyt, a także dla rusztów pod dachówkę. Aby zapewnić odpowiednią sztywność więźbie w podłużnym kierunku oraz zapewnić, aby elementy współpracowały ze sobą należy ruszty układać na cementowej zaprawie. W kolejnym etapie elementy łączy się na pręty montażowe, śruby i nakładki.

Dachy walcowe i kopulaste prefabrykowane

Dachy walcowe i kopulaste prefabrykowane to rodzaje dachów, często wykorzystywanych na całym świecie. Mają lekką konstrukcję oraz dużą sztywność. Dodatkowo taki dach jest bardzo bardzo estetyczny. Ich konstrukcja rusztowa jest przestrzenna i składa się z typowych segmentów. Mogą mieć kształt prostokątny, trójkątny sześciokątny albo trapezowy. Takie dachy wykonuje się z metalu lub żelbetu. Dodatkowo stosuje się wstępne sprężenie.

Zalety wiązar kratowych

Największą zaletą wiązar kratowych jest ich szybki montaż oraz lekkość całej konstrukcji. Prace budowlane idą szybko i sprawnie. Inną zaletą jest pewna oszczędność. Można ją zauważyć już podczas tworzenia projektu zastępując drogi strop betonowy wiązarami kratowymi. Oszczędność można odczuć również przy tworzeniu konstrukcji dwuspadowego dachu. Trochę mniejsza będzie w przypadku dachu czterospadowego. Warto korzystać z wiązar dachowych podczas prac budowlanych. Oszczędność finansowa oraz praca z taką konstrukcją z pewnością przemawia, za wykorzystywaniem takiego rozwiązania podczas budowy,

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com