fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wiata na samochód

Jeżeli nie masz możliwości budowy garażu to powinieneś przede wszystkim pomyśleć o wybudowaniu garażowej wiaty. Być może nie będzie miał takich samych właściwości jak garaż, jednak z pewnością będzie ochraniał nasz samochód przed różnego rodzaju niespodziewanymi i szkodliwymi zjawiskami pogodowymi. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy budowie takiego garażu.  (uprawnienia budowlane program) 

Wiata na samochód

Przeznaczenie

Wiaty garażowe przede wszystkim mają swoje określone przeznaczenie. Służą więc do zadaszenia naszych pojazdów. Stanowią także dodatkową ochronę samochodów przed różnego rodzaju groźnymi czynnikami pogodowymi. Mowa przede wszystkim o ulewach, nadmiernym nasłonecznieniu czy śniegu. Dzięki ich obecności będziemy mogli cieszyć się znacznie większą ich żywotnością i tym samym nie będziemy narażać naszych samochodów na czynniki korozyjne. Pamiętajmy, że wiata to produkt uniwersalny, który ma jeszcze szereg innych funkcji. Można przede wszystkim przechowywać pod nią różnego rodzaju przedmioty. Możliwe jest przechowywanie pod nią np. opałowego drzewa bądź różnego rodzaju sprzętu sportowego czy też ogrodniczego. Coraz częściej możemy spotkać się z wiatami, które mają wbudowane w swoim wnętrzu pomieszczenia gospodarcze. Wówczas zyskujemy tzw. dwa w jednym.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Zalety i wady

Wśród zalet, które wymienia się w kwestii wiat samochodowych wyróżnić można:  (uprawnienia budowlane kontakt) 

  • Ochronę przed czynnikami atmosferycznymi – dzięki jej obecności będziemy mogli zabezpieczyć samochód przed niespodziewanymi warunkami pogodowymi,
  • Możliwość dobudowania pomieszczenia gospodarczego – producenci wiat garażowych dają nam wiele możliwości, dzięki którym możemy wewnątrz wiaty samochodowej cieszyć się także pomieszczeniem gospodarczym. Można w takiej przestrzeni składować opał bądź sportowy sprzęt,  (uprawnienia budowlane 2022) 
  • Możliwość dobudowania nawet na niewielkiej działce – z wiatą na samochód nie ma takiego problemu, jak w przypadku garażu. Nie musimy dysponować dużą ilością miejsca na nią. Możemy wybierać wśród różnego rodzaju konstrukcji, w tym wolnostojących czy też takich, które są dobudowane do ściany fasadowej domu,
  • Gotowe konstrukcje – możemy zamówić gotowe już konstrukcje, które będzie można zrealizować wraz z usługą montażową. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli zapomnieć o budowie wiaty od podstaw,
  • Brak większych wymagań technicznych oraz uwarunkowań budowlanych – w przypadku wiaty na samochód nie mamy do czynienia ze szczególnymi wymogami. Jedyny, jaki należy wziąć pod uwagę jest ten, który określa zachowanie odpowiedniego jej odstępu od posesji, a dokładniej jej granicy. (uprawnienia budowlane cennik)

Wśród wad wiat na samochód można wyróżnić:

  • Niewielką ochronę przed niskimi temperaturami – choć idealnie sprawdzi się w przypadku różnego rodzaju opadów atmosferycznych to z pewnością niestety nie uchroni naszego auta przed wzrastaniem w nim wysokiej temperatury w razie ciepłych dni,
  • W niektórych przypadkach potrzebne jest pozwolenie na budowę – wiata samochodowa, która ma wymiary większe niż 50 m2 powinna być postawiona zgodnie z wymogami dotyczącymi uzyskania pozwolenia na budowę.

Reasumując…

Parkowanie samochodu pod zadaszeniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem i z pewnością sprawdzi się o każdej porze roku. Nie da się ukryć, że lepiej jest, jeżeli nasze auto będzie w odpowiedni sposób chronione przed różnego rodzaju czynnikami. Jest wówczas mniej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, ale także sama karoseria jest chroniona przed różnego rodzaju zabrudzeniami, w tym przed pyłem i kurzem. Pamiętajmy, że wiata niesie za sobą więcej korzyści, ponieważ stwarza nam w ogrodzie miejsce, dzięki któremu będziemy mogli pewnie rzeczy przechować. Nierzadko, kiedy nie stoi w niej samochód, będzie mogła pełnić funkcję miejsca relaksacyjnego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com