fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Węzły komunikacyjne

Segmenty, które mają siatkę słupów o wymiarach 6 x 6 m oraz wysokość ze stropem jest równa 3,8 m, umożliwiają zbudowanie 4 budynków magazynowych w 9 odmianach dla składowania 9 asortymentów towarów branżowych. Zastępują wówczas poprzedni program M.H.W. 170 projektów magazynów indywidualnych (uprawnienia budowlane). Jest to możliwe dzięki odpowiednim zestawom z węzłami komunikacji pionowej i pomieszczeniami administracyjno-usługowymi.

Idealnym przykładem obiektu pomocniczego jest typizacja segmentów kotłowni La Monte’a, która zawiera:

– obudowę kotła,

– instalację,

– wydajność 2 500 000 kcal/godz.,

– pomieszczenie na odpopielanie,

– bunkier, który jest potrzebny do nawęglania.

Węzły komunikacyjne
Węzły komunikacyjne

Budynki typowej kotłowni La Monte’a z 2 i 3 kotłami z jednoszeregowym ich ustawieniem powstają w momencie, kiedy powyższy segment zestawi się dwu- lub trzykrotnie. Istnieje szansa na to, żeby rozbudowywały się one na skutek dodawania nowych segmentów z powodów eksploatacyjnych. Ze względu jednak projektuje się system parzystego ustawienia dla większej ilości kotłów. Idealnym przykładem jest kotłowania typowa na cztery kotły (program na uprawnienia budowlane).

Grupa obiektów usługowych

W przypadku grupy obiektów usługowych typizacja dotyczy segmentów i sekcji:

– szatni,

– umywalni,

– natryskowni,

– innych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Są to obiekty, które z reguły są dobudowane do hal produkcyjnych. Dzięki temu można traktować wyżej wymienione pomieszczenia jako sekcje i segmenty, które mają podobne do hal gabaryty przestrzenne. Dotyczy to rozstawu konstrukcji i skoku modularnego w rzucie, co pozwala na ewentualne zestawienia. Z tego względu w segmentach i sekcjach budynków sanitarno-higienicznych pojawia się moduł przemysłowy, który jest równy 3 m.

Gabaryty przestrzenne pozwalają na ustalenie:

– wymiarów szafek na przechowywanie odzieży,

– odległości minimalne, które są potrzebne pomiędzy szafkami z powodów funkcjonalnych,

– wymiary kabin natryskowych i klozetowych,

– wielkości pomieszczeń higieny osobistej kobiet,

– wymiary i rozstaw umywalek, pisuarów.

Podstawa typizacji określana jest na podstawie ilości elementów wyposażenia, które są potrzebne dla różnych procesów produkcyjnych. Ponadto typizacja ustala również techniczny normatyw, który dotyczy projektowania pomieszczeń sanitarno-higienicznych.

Grupa wielokondygnacjowych budynków produkcyjnych

Grupa wielokondygnacjowych budynków produkcyjnych, mimo tego, że jest najbardziej ekonomiczna z punktu widzenia budowlanego i urbanistycznego, nie została poddana typizacji segmentów i sekcji (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Typizacja tych obiektów ma wiele zalet dla tych przemysłów, które nie mają ujemnego wpływu na otoczenie. Dotyczy to takich przemysłów jak:

– precyzyjnego,

– narzędziowego,

– lekkiego,

– spożywczego,

– terenowego,

– spółdzielczego.

Jednak nie da się ukryć, że budownictwo w Polsce opiera się na budowaniu obiektów przemysłowych w postaci budynku parterowego, który:

– jest halowy,

– zajmuje dużą powierzchnię,

– wymaga rozbudowanych dróg komunikacyjnych oraz urządzeń sieciowych.

Zakłady tego typu z reguły powstają poza miastem, gdzie nie występują drogi dojazdowe, a grunty nie są uzbrojone. Ma to wpływ na:

– podwyższenie kosztu inwestycji,

– przedłużenie terminu wykonania,

– zwiększenie kosztów eksploatacyjnych,

– zwiększenie kosztów urządzenia terenu.

Z powyższych powodów należy sprawić, żeby zakłady przemysłowe lokalizować bliżej miasta. Do cech charakterystycznych budynków należy fakt, że w jednym budynku trzeba umieścić wszystkie zasadnicze oddziały. Dotyczy to oddziałów produkcyjnych, pomocniczych oraz pomieszczeń usługowych (administracyjnych, i sanitarno-higienicznych). Cecha ta może wpływać na opóźnienie typizacji. Dodatkowo utrudnione jest wybranie najlepszych typów segmentacji i sekcji, które uwzględnią zróżnicowane użytkowanie (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com