fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wentylowanie pływalni

Wentylowanie pływalni ma na celu głównie usuwanie pozyskiwanej wilgoci oraz zapewnienie w ten sposób użytkownikom komfortu. Okna oraz inne budowlane przegrody muszą być zabezpieczone przed procesem wykroplenia wodnej pary. W związku z tym ważną kwestią, nad jaką trzeba się zastanowić jest określenie sposobu, aby zapewnić odpowiedni poziom uzdatnienia nawiewanego powietrza. Ważne jest również określenie, jaki rozdział wentylacyjnego powietrza jest najbardziej korzystny. Baseny zazwyczaj ulokowane są w zamkniętych halach, w związku z panującym u nas klimatem. W ten sposób można z nich korzystać przez cały rok. W każdej hali basenowej występuje duży poziom uzysku wilgoci w wewnętrznym powietrzu. (uprawnienia budowlane 2022)  

Wentylowanie pływalni
Wentylowanie pływalni

Wentylacja hal basenowych

Hale basenowe muszą być odpowiednio wentylowane. Do głównych zadań, jakie ma spełniać wentylacja zalicza się przede wszystkim zapewnienie odpowiednich poziomów parametrów powietrza. Dotyczy to strefy, w której przebywają ludzie. Kolejnym zadaniem wentylacji jest odprowadzenie wilgociowych zysków, doprowadzenie do hali ciepłego powietrza, aby ją ogrzać czy zabezpieczanie budowlanych przegród przed procesem wykroplenia wodnej pary. Niezależnie od tego, jakie przeznaczenie mają mieć hale pływalni, zasady ich wentylowania są takie same. Na ten moment w Polsce nie ma wytycznych, które szczegółowo obejmowały by temat projektowania oraz funkcjonowania wentylacji na pływalni. (uprawnienia budowlane program) 

Wilgoć w powietrzu na hali pływalni

Wilgoć w powietrzu hali pływalni wpływa na dyskomfort osób, które z niej korzystają. Oprócz tego może ona powodować wykraplanie wodnej pary na wewnętrznych zimnych powierzchniach. Ważne są tu również straty oraz zyski ciepła. Zyski oraz straty zachodzą przede wszystkim poprzez budowlane przegrody zewnętrzne, a dotyczy to zwłaszcza zysków spowodowanych nasłonecznieniem poprzez przeszklone i duże powierzchnie. W czasie zimy przyczyniają się one do obniżenia poziomu temperatury wewnętrznego powietrza, a w lecie do jej wzrostu temperatury. W ten sposób wydzielać zaczynają się także związki chloru, jak dodaje się do wody oraz różnego typu zapachy. (uprawnienia budowlane segregator )  

Parametry powietrza osiągane na w pływalniach

Prędkość związana z przepływem powietrza w strefie użytkowanej przez ludzi oraz nad powierzchnią wody nie może być na wysokim poziomie. W innym wypadku doszłoby do przeciągów, które nie byłyby komfortowe dla rozebranych ludzi na pływalni. (uprawnienia budowlane) Odparowanie z powierzchni basenowej wody w związku z silnym przeciągiem byłoby wzmożone. Chcąc zapewnić komfort osób, które przebywają na hali basenowej należy temperaturę powietrza podczas zimy i przejściowych okresów utrzymać na poziomie o 2 do 4 stopni wyższą, niż temperatura wody, która znajduje się w basenie. Osiągana temperatura wody kształtuje się zazwyczaj na poziomie +23 do 32°C. Zależy ona od przeznaczenia hali pływalni. Podczas lata w związku z pracującą wentylacją temperatura powietrza w basenowej hali jest zależna od poziomu temperatury oraz strumienia objętości zewnętrznego nawiewanego powietrza. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com