fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wełna mineralna ekologicznym rozwiązaniem przy ocieplaniu budynku

Mineralną wełnę tworzy się z kwarcowego piasku oraz szklanej stłuczki. Większość tych materiałów pochodzi z recyklingu, a proces technologiczny związany z odpadami surowca sprawia, że powraca on do wtórnego obiegu. Podczas produkcji wełny korzysta się z dolomitu, bazaltu czy wapiennych kruszyw, ale również wykorzystuje się odpady, które pochodzą z innych przemysłowych sektorów. Mogą to być odpady metalurgiczne, pochodzące z oczyszczalni ścieków bądź elektrowni. Takie odpady nie poddaje się recyklingowi, ale zamiast na wysypisko stają się wartościowym składnikiem dla innych wyrobów. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Wełna mineralna ekologicznym rozwiązaniem przy ocieplaniu budynku
Wełna mineralna ekologicznym rozwiązaniem przy ocieplaniu budynku

Wpływ wełny mineralnej na ochronę środowiska

Dokonując wyboru izolacyjnego materiału do budynku warto zastanowić się, jaki materiał jest odpowiedni, aby zapewnić odpowiednią izolację, a jednocześnie zadbać o naturalne środowisko. Producenci mineralnej wełny dokonują bieżących publikacji raportów na temat odpadów, jakie generują. Innowacyjne rodzaje technologii sprawiają, że zużywanie elektrycznej energii zmniejsza się. Zmniejszeniu ulega także zużycie gazu oraz sprężonego powietrza, które jest konieczne do produkcyjnego procesu. Na rynku budowlanym producenci dokonują także ograniczeń objętości wyrobów gotowych poprzez poddanie ich kompresji, co sprawia, że zredukowane zostaje natężenie transportu. Dla produktów analizie poddaje się ich cykl życia uwzględniając, jak mineralna wełna wpływa na środowisko naturalne oraz na jego zasoby. Każde z tych działań zapewnia, że producent stosuje odpowiedzialną środowiskową politykę. (uprawnienia budowlane 2022)  

Węglowy ślad dla budowlanych wyrobów

Warto wiedzieć, że węglowy ślad nie obejmuje tylko branży transportowej, lecz również dotyczy on budowlanych wyrobów. Ślad ten wynika z cyklu życia danego produktu i bierze on pod uwagę nie tylko moment rozpoczęcia stosowania wełny, lecz również sam proces wytworzenia jej. Tego rodzaju analizy wykonują m.in. producenci mineralnej wełny. Węglowy ślad przy wyrobach z mineralnej wełny jest wynikiem zużytej energii w produkcyjnym procesie, która to ma miejsce od momentu transportowania surowców do produkcyjnego zakładu, poprzez późniejszy produkcyjny cykl, aż do czasu, kiedy wyroby są gotowe i opuszczają fabrykę. Podczas dokonywania obliczeń węglowego śladu ważną kwestią jest to, jak wytworzona została energia w produkcyjnym procesie. Jeżeli będzie to energia pochodząca z odnawialnego źródła, w takim wypadku węglowy ślad będzie mniejszy.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Poprawne wykonanie termomodernizacji budynku

Odpowiednie wykonanie termomodernizacji budynku pozwala zmniejszyć jego poziom zapotrzebowania na grzewczą energię.  (uprawnienia budowlane program)  To działanie powoduje z kolei poprawienie się powietrza we wnętrzu pod względem jakości. Dokonanie zredukowania poziomu zużycia energii ogranicza emisyjność ubocznych produktów, jakimi są cieplarniane gazy dostające się do atmosfery.  Przeprowadzenie kompleksowej termoizolacji obejmuje zarówno stare budynki, jak i nowe, gdzie przepisy mówią o konieczności zachowania odpowiedniego energetycznego standardu. Mineralną wełnę z powodzeniem można wykorzystywać przy ociepleniu w budynku wszystkich przegród. Jej paroprzepuszczalność, sprężystość czy ognioochronność pozwala na jej szeroki zakres zastosowania oraz bezpieczną eksploatację. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com