fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Warunki formalne umożliwiające uzyskanie uprawnień budowlanych

Powszechnie wiadomo, iż swoista możliwość uzyskania wszelkich uprawnień budowlanych ściśle uzależniona jest od spełnienia wszelkich warunków określonych poprzez przepisy prawa powszechnego, które jednocześnie zostały doprecyzowane w określonych regulaminach wewnętrznych funkcjonującej izby inżynierów budownictwa. Postępowanie o nadanie odpowiednich uprawnień budowlanych zostaje sformalizowane, co jednocześnie jest niezbędne z uwagi na aspekt, iż nadanie wybranej osobie uprawnień budowlanych staje się gwarancją oraz świadectwem, iż osoba ta posiada kwalifikacje zawodowe i może jednocześnie ponosić pełną odpowiedzialność za realizowaną pracę. Na uwagę zasługuje fakt, iż liczne wymagania do uzyskania wszelkich uprawnień budowlanych, które jednocześnie stanowią podstawę do wykonywania wszelkich samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, opisują następujące przepisy:

– ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) oraz

– rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. Nr 83, poz. 578 z późn. zm.).

W świetle wszystkich przywołanych przepisów samodzielne funkcje techniczne w odniesieniu do budownictwa, do których to należy między innymi:

– projektowanie i sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych oraz sprawowanie nadzoru autorskiego;

– zarządzanie budową oraz innymi robotami budowlanymi;

– kierowanie wytwarzaniem wszelkich konstrukcyjnych elementów budowlanych czy nadzór oraz kontrolę techniczną wytwarzania określonych elementów;

– wykonywanie prawidłowego nadzoru inwestorskiego;

– sprawowanie takiej to kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych, a jednocześnie mogą wykonywać jedynie osoby, które:

1. posiadają preferowane wykształcenie techniczne;

2.odbyły odpowiednią praktykę zawodową,

która jednocześnie została dostosowana do rodzaju, a jednocześnie stopnia skomplikowania działalności oraz innych wymagań związanych z taką to wykonywaną funkcją;

3. zdały egzamin

ze znajomości pewnego procesu budowlanego i umiejętności praktycznego zastosowania takiej to wiedzy technicznej. Podsumowując występują trzy podstawowe warunki uzyskania takich to uprawnień budowlanych, którym bez wątpienia powinniśmy przyjrzeć się bliżej. Ciekawostką jest, iż pierwszym, a zarazem podstawowym warunkiem umożliwiającym takie to ubieganie się o uzyskanie wszelkich uprawnień budowlanych staje się posiadanie odpowiedniego wykształcenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com