fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W poszukiwaniu ochłody w mieszkaniu

Dla osób, które nie lubią upałów mieszkających np. w bloku idealne będą klimatyzatory. Gorące lata stają się coraz większym utrudnieniem dla funkcjonowania w mieszkaniu, czy w domu, dlatego warto zakupić modele  przenośne lub stacjonarne. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

W poszukiwaniu ochłody w mieszkaniu
W poszukiwaniu ochłody w mieszkaniu

Przenośne klimatyzatory

Przenośne klimatyzatory są ciekawym rozwiązaniem, ponieważ możemy je wykorzystać w danym pomieszczeniu, w którym jest bardzo gorąco. To praktyczne rozwiązanie.

Jednak w przypadku klimatyzatorów przenośnych są głośniejsze i mniej efektowny w porównaniu ze stacjonarnym modelem, co więcej wymagają podłączenia rury harmonijkowej, która doprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Stacjonarna klimatyzacja

Stacjonarnej klimatyzacji to klimatyzator Split, który zakłada się poza budynkiem oraz z wewnętrznej strony, montowany w pomieszczeniu. Jednostki połączone są układem, który steruje całe urządzenie oraz przewodem freonowy, który pozwala na transport czynnika chłodniczego i jego skroplin. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Klimatyzatory wewnętrzne dostępne są w wersji podsufitowej, kasetonowej i ściennej, kanałowej oraz stojącej. Klimatyzator typu multisplit jest rozwiązaniem dzięki, któremu możemy chłodzić kilka pomieszczeń w jednym czasie, posiada on conajmniej dwie jednostki wewnętrzne współpracujące z jednostką zewnętrzną. Zakup takiego multisplit jest opłacalny niż kilka oddzielnych modeli.

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator?

Odpowiednio dobrany klimatyzator obniża temperaturę powietrza i zapewnia komfort cieplny mieszkańcom. Istotne parametry, na które warto zwrócić uwagę to poziom hałasu, moc, klasa energetyczna oraz dodatkowe funkcje. Klimatyzator powinien pracować cicho, aby nie sprawiać dodatkowego hałasu . W karcie technicznej można sprawdzić jaki jest poziom hałasu emitowanego przez te urządzenia. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji

W przypadku instalacji klimatyzatora na elewacji lub części wspólnej nieruchomości może stanowić to problem. Chodzi tutaj o mieszkania. Montaż klimatyzacji w mieszkaniu wymaga wykonania w ścianie zewnętrznej otworów, może to wiązać się ze sprzeciwem sąsiadów. Często też spółdzielnie mieszkaniowe posiadają wewnętrzne regulaminy, które określają warunki techniczne dotyczące głośnego działania urządzeń, czy sposobu odprowadzania cieczy, warto więc najpierw zapoznać się z opinią spółdzielni, a później dokonać montażu.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com