fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym jest działka uzbrojona?

Działka uzbrojona jest nieruchomością, która ma dostęp do drogi publicznej z doprowadzonymi mediami, czyli wodą, prądem, kanalizacją czy gazem. Takie nieruchomości od razu nadają się pod zabudowę domu. Podejmując decyzję o zakupie zbrojnej działki zyskuje się gwarancję na bezproblemowe uzyskanie pozwolenia na budowę domu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Uzbrojona działka budowlana - korzyści
Uzbrojona działka budowlana – korzyści

Na co warto zwrócić uwagę?

Istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu działki budowlanej, jest dostęp do mediów. Cena działki uzbrojonej może być wyższa niż działki nieuzbrojonej, nawet jeśli są położone w podobnej lokalizacji. Należy jednak pamiętać o tym, że samodzielne przyłączenie mediów może kosztować nie tylko dużo pieniędzy, ale także czasu i nerwów. (uprawnienia budowlane 2022)

Jeśli przyłącza znajdują się stosunkowo daleko od położenia nieuzbrojonej działki, doprowadzenie do niej niezbędnych mediów może być wydatkiem w zakresie nawet kilku tysięcy złotych. Dodatkowo mogą pojawić się różne techniczne trudności, których rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami finansowymi.  Ponadto warto pamiętać o tym, że sąsiedztwo drogi nie jest jednoznaczne z możliwością przyłączenia do mediów. Jeśli sieć wodociągowa w pobliżu działki jest siecią wysokiego ciśnienia, czyli jedynie przesyłową, to przyłączenie jest niemożliwe. (uprawnienia budowlane program)

Problematyczne kwestie formalne działki nieuzbrojonej

Podejmując decyzję o zakupie działki nieuzbrojonej, trzeba zapoznać się z warunkami przyłączenia do niej mediów. Wiąże się to m.in. z wizytą w urzędzie kartografii i geodezji, gdzie uzyskuje się wgląd do mapy zasadniczej. Jednak to dopiero początek całego szeregu koniecznych formalności. Niezbędne jest również złożenie odpowiednich wniosków w instytucjach, które zarządzają poszczególnymi sieciami, np. w przypadku doprowadzanie prądu należy udać się do lokalnego zakładu energetyki. W celu wykonania przyłącza wodociągowego na działkę zazwyczaj wystarcza zwykłe zgłoszenie. Sprawa komplikuje się w przypadku konieczności przedłużania wodociągu wzdłuż drogi – ilość dokumentacji i niezbędnych pozwoleń bowiem wzrasta. Cały proces uzyskania wymaganych pozwoleń oraz podpisywanie konkretnych umów o przyłączenie może trwać nawet kilka miesięcy w martwym sezonie budowlanym (zimą) i zdecydowanie dłużej podczas trwającego sezonu budowlanego. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Działka uzbrojona – wygoda i szybkie budowanie

Na podstawowe uzbrojenie działki składa się dostęp do drogi oraz energii elektrycznej. Jest to wystarczający, aby prace budowlane mogły się rozpocząć w możliwie krótkim terminie od kupna działki. Najlepiej jednak, gdy działka jest w pełni uzbrojona, czyli posiada przyłączony także gazociąg, kanalizację oraz wodociąg. Przed zakupem należy upewnić się, co dokładnie wchodzi w skład uzbrojenia działki. Ostatecznie cena działki uzbrojonej nie musi być dużo większa niż tej nieuzbrojonej. Jednak zakup działki uzbrojonej pozwala na zaoszczędzenie czasu i nerwów związanych z dopełnieniem niezbędnych formalności w celu doprowadzenia mediów czy oczekiwaniem na decyzje urzędników. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com