fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budynki produkcyjne i wydziały pomocnicze

Budynki produkcyjne powinny się znajdować w takich miejscach, które odpowiadają schematowi produkcyjnemu zakładu przemysłowego. Najważniejsze jest, żeby podzielić cały teren na strefy (uprawnienia architektoniczne 2021). W strefach tych miałyby się znajdować oddziały i obiekty, w których podobnie się produkuje. Oprócz tego miałyby tam miejsce:

– czynności pomocnicze i usługowe, które mają podobne wymogi sanitarno-higieniczne,

– czynności przeciwpożarowe,

– zaopatrzenie energetyczne,

– obrót ładunków,

– przepływ robotników.

Wydziały pomocnicze należy umieścić jak najbliżej obsługiwanych wydziałów produkcyjnych. Dotyczy to:

– warsztatów,

– składów,

– urządzeń energetycznych.

Usytuowanie budynków na działce
Usytuowanie budynków na działce

Ważne jest, żeby doszło do zwartego rozmieszczenia budynków i urządzeń, żeby móc łączyć drobne obiektyw jedną całość. Na etapie rozmieszczania obiektów należy wziąć pod uwagę:

– ukształtowanie terenu,

– warunki geologiczne,

– warunki hydrologiczne.

Budynki administracyjne

Budynki administracyjne powinny znajdować się w miarę możliwości przy przedwejściowym placu (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Ich zadaniem jest tworzenie obudowy wokół placu. W przypadku budynków, w których znajduje się dyrekcja i administracja zakładów, to należy umieścić je w pobliżu wejścia do zakładu (ewentualnie przed wejściem). Dzięki temu wszyscy interesanci będą mogli ominąć teren zakładu. Portiernia i wartownia straży przemysłowej z reguły usytuowana jest przy wejściu do zakładu.

Tam, gdzie jest najlepsze miejsce ze względu na zaopatrzenie w energię, należy umieścić:

– siłownie,

– ciepłownie,

– podstacje elektryczne,

– stacje gazogeneratorowe,

– składy paliwa.

Należy jednak wcześniej uwzględnić:

– wydzielanie się gazów i dymu,

– kierunki wiatrów,

– wymagania przeciwpożarowe i sanitarne,

– dobre połączenie z siecią transportową.

Jeżeli konieczne będzie, żeby zaopatrzyć osiedle mieszkaniowe w siłę oraz światło, trzeba wziąć pod uwagę wykorzystanie do tego urządzeń, które są własnością zakładu produkcyjnego.

Transport i laboratorium

Budynki, które są związane w jakiś sposób z transportem (czyli np. parowozownie) należy sytuować w okolicy torów głównych. Ma to pomóc skrócić parowozowi manewrowanie. Garaże powinny znajdować się w niewidocznym miejscu, ale w pobliżu wjazdu (programy do uprawnień architektonicznych). Plac, który znajduje się przed garażami wykorzystuje się do mycia i czyszczenia samochodów. Dlatego z tego względu nie powinien być widoczny. Dodatkowo samochody robią hałas, więc garaże powinny znajdować się w pewnej odległości od budynków administracyjnych oraz głównych linii komunikacyjnych. Należy zasłaniać je zielenią. Przy drodze wjazdowej, przy garażach powinna znajdować się stacja benzynowa.

Laboratorium powinno być umieszczone:

– przy oddziałach, które muszą na stałe z nim współpracować,

– w centrum strefy, którą obsługuje.

Na skraju zakładu usytuowane są z reguły stacje pomp, filtry oraz oczyszczalnie ścieków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że np. wieża ciśnień to wysokościowy akcent architektoniczny, co pozwala na urozmaicenie wyglądu zakładu.

Szatnie, umywalnie natryski

Przy halach produkcyjnych powinny znajdować się szatnie, umywalnie i natryski. Spowodowane to jest tym, żeby pracownik po przebraniu się w ubrania robocze nie musiał wychodzić na zewnątrz, żeby dojść do miejsca pracy w zakładzie. Tam, gdzie pracownicy nie kąpią się codziennie, można umieścić natryski z gorącą wodą w łaźni centralnej, a przy halach produkcyjnych stosować tylko szatnie i umywalnie z zimną wodą. W związku z tym w łaźni powinno się wygospodarować miejsce na rozbieralnię dla osób, które się kąpią. Najlepiej, żeby znajdowała się przy wyjściu, na drodze pracowników.

Na tych halach, gdzie miejsce ma produkcja, która w jakiś sposób szkodzi zdrowiu, szatnie należy odizolować od hali. Mogą się one również znajdować się poza halą. Wówczas należy jednak wziąć pod uwagę, że potrzebne będą wieszaki przeznaczone dla odzieży zimowej (informacje na temat egzamin na uprawnienia architektoniczne). Szatnie centralne przeznaczone są również dla robotników placowych, pod warunkiem, że jest ich większa liczba.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com