fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Urządzenia do monitorowania jakości wody

Urządzenia zamontowane w celu badania jakości wody, która wpływa do stacji uzdatniającej wodę są pierwszą ochronną barierą, jaka pozwala przeprowadzić ocenę dotyczącą stanu jej jakości. Kiedy zachodzi potrzeba uruchamia się odpowiednie laboratoryjne badania. Dystrybuowana dla odbiorców niestabilna woda może także obejmować zakres fizyko – mechanicznych oraz organoleptycznych parametrów. Do takich parametrów zalicza się np. stężenie związku żelaza oraz barwa. Przekroczenie poziomu parametrów pojawia się w związku z nieodpowiednio przebiegającym technologicznym procesem, jaki zachodzi w stacji do uzdatniania wody. Niekiedy pojawiają się także zakłócenia w sieci magistralnej oraz w sieci rozdzielczej.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Urządzenia do monitorowania jakości wody
Urządzenia do monitorowania jakości wody

Stacja uzdatniania wody

Doświadczenie w branży wskazuje, że wraz z przeprowadzeniem w stacji do uzdatniania wody modernizacji sprawia, że obniża się stężenie związków mangamu i żelaza, jakie wprowadza się do dystrybucyjnej sieci. Monitoringowe badania oraz odbiorcy wody zgodnie twierdzą, że widać różnicę w fizyko – mechanicznych oraz w organoleptycznych parametrach wody, jaka jest dystrybuowana. Trend wskazuje, że w stosunku do poprzednich lat, zanim przeprowadzono modernizacje poziom stężenia związków żelaza spadł. Na ten moment w wodociągowych sieciach wartość związana ze stężeniem związków żelaza podczas stabilnej sieciowej pracy oraz suw wynosi w granicy 0,05 do 0,1 mg/l.  (uprawnienia budowlane program) 

Wzrost parametrów

Czasami obserwuje się we wodzie wzrosty parametrów, które są wynikiem działań na sieci. Kierunek związany z przepływem oraz wzrost temperatur, który powoduje powiększenie się prędkości przepływania wody również znacząco może wpłynąć na wartości parametrów. Warto wiedzieć, że woda niekiedy zmienia swoją barwę po przeprowadzeniu modernizacji w stacji uzdatniającej wodę. Do zagrożeń, jakie mogą pojawić się w wodociągowych sieciach zalicza się przede wszystkim skażenie wtórne wody z przyłącza. Może dojść do takiej sytuacji, kiedy sieć nie posiada zwrotnych zaworów antyskażeniowych, albo kiedy nie działają one poprawnie. 12 kwietnia 2002 roku weszły prawne przepisy, które regulowały montaż zwrotnych antyskażeniowych zaworów. W oparciu o przepisy każdy budynek, jaki powstał po dacie wprowadzenie przepisów posiada obowiązek montowania instalacji zwrotnych zaworów antyskażeniowych. Do roku 2002 nie było tych przepisów, dlatego też pewnie wiele obiektów ich nie posiada.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Wypłukiwanie osadów

Proces związany z wypłukiwaniem osadów, które znajdują się w wielu dystrybuujących przewodach zwykle następuje w związku ze zmianą kierunku przepływania wody. Może również do tego dojść podczas uruchamiania ponownego odcinków sieci po usunięciu awarii. Kiedy wodociągowa sieć posiada mniejsze ilości osadów, jakie się w niej gromadzą, zagrożenie związane z ich wymywaniem jest na dużo niższym poziomie. Odpowiednie podejście technologiczno – profilaktyczne z tej dziedziny opiera się o dokonywanie systematycznych wymian oraz na czyszczeniu rurociągów. Należy też jednocześnie minimalizować poziom stężenia we wodzie związków żelaza, jaką produkuje się w stacjach do uzdatniania.   (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com