fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia w specjalności architektonicznej – dla kogo?

Oczywiście sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w Polsce jest dostępne wyłącznie dla osób, które spełniają określone wymagania. Kluczowe jest posiadanie wykształcenia oraz praktyki dostosowanych do wykonywanych funkcji (uprawnienia budowlane 2021). Istotnie bierze się tutaj pod uwagę przede wszystkim stopień skomplikowania działalności oraz rodzaj działalności. Powyższe wymagania muszą być potwierdzone decyzją, czyli uprawnieniami budowlanymi.

Uprawnienia w specjalności architektonicznej dla kogo

Decyzja o nadaniu uprawnień budowlanych

W tej części należy wspomnieć o organach samorządu zawodowego architektów. Zajmują się one bowiem podejmowaniem decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych (program uprawnienia budowlane). Inaczej nazywamy je okręgowymi komisjami kwalifikacyjnymi. Istotnie, aby samodzielnie wykonywać profesję architekta w naszym kraju konieczne jest posiadanie uprawnień w specjalności architektonicznej.

Wiedza techniczna w praktyce – jak to działa?

Ważnym aspektem jest umiejętność wykorzystywania wiedzy technicznej w praktyce. Jednym z etapów, który umożliwia uzyskanie uprawnień architektonicznych jest pozytywne zdanie egzaminu państwowego. Wówczas sprawdza się znajomość procesu budowlanego oraz umiejętność zastosowania ww. wiedzy kandydata. I tak uprawnienia w powyższej specjalności nadaje się w różnych specjalnościach oraz zakresach (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). W związku z tym kandydat może starać się o uprawnienia w zakresie do projektowania w ograniczonym zakresie lub bez ograniczeń. Jak również do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń albo w ograniczonym zakresie. Poza tym wyróżniany zakres do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń lub w zakresie ograniczonym.

Etapy postępowania kwalifikacyjnego

Godnym uwagi jest fakt, że w Polsce postępowanie kwalifikacyjne dotyczące nadania uprawnień budowlanych składa się z dwóch etapów. Istotnie określa to ustawa Prawo budowlane. Pierwszy etap opiera się na kwalifikacji wykształcenia oraz praktyki pod kątem wybranej specjalności i zakresu uprawnień. Drugi etap, to egzamin (program egzamin uprawnienia 2019). Podczas egzaminu sprawdza się wiedzę kandydata w zakresie znajomości procesu budowlanego oraz stosowania wiedzy technicznej w praktyce. Cały proces nadawania uprawnień budowlanych wymaga przestrzegania zasad. Są one określone w „Regulaminie postępowania kwalifikacyjnego w sprawach nadawania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej”.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com