fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Uprawnienia budowlane- specjalność instalacyjno elektryczna

Jeśli posiadamy odpowiednie wykształcenie oraz odbyliśmy praktykę zawodową, przychodzi czas na uprawnienia budowlane i wybór specjalności. Najwięcej osób stawia na specjalność instalacyjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych. (uprawnienia budowlane)

Tylko Polska Izba Inżynierów Budownictwa wraz z terenowymi oddziałami ma prawo nadawać uprawnienia budowlane. Co ciekawe, w każdym roku o tego typu uprawnienia ubiega się więcej niż kilkaset elektryków z całego kraju. Magister inżynier zawodu odpowiedniego do danej specjalności jest jedyną osobą, która może zdobyć te uprawnienia bez ograniczeń. Tak określają przepisy. (uprawnienia architektoniczne)

Natomiast ci, którzy posiadają tytuł inżyniera studiów pokrewnych, bądź elektrycy, którzy zdobyli tytuł mistrza lub technika w zawodzie określonego w przepisach mogą uzyskać te uprawnienia w ograniczonym zakresie. Czyli będą mogli pracować przy obiektach do 1000 m3 wielkości oraz instalacjach z przyłączami o napięciu do kV. Oczywiście, by w pełni cieszyć się uprawnieniami budowlanymi w specjalności elektrycznej, nie obejdzie się bez odbycia praktyki zawodowej. Na taką praktykę przychodzi czas po skończonych studiach. Niezmierne ważne jest by nadzorowała ją osoba, która posiada tę samą specjalność uprawnień budowlanych, o którą ubiega się kandydat. Jednak dodatkowo uprawnienia te muszą być koniecznie bez ograniczeń. Co więcej inżynier musi posiadać członkostwo w izbie inżynierów od początku do końca praktyki. (dowiedz się więcej)

Możliwe specjalizacje

Jeśli zdecydowaliśmy się na specjalność elektryczną mamy w zasięgu ręki też różne specjalizacje techniczno-budowlane. Na podstawie odpowiednich przepisów wiemy, że specjalność instalacyjno elektryczna dotycząca zakresu sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych łączy się ze specjalizacjami tj.: sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne w elektrowniach jądrowych, sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne powyżej kV oraz trakcje elektryczne. (testy 2020)

Jednakże by zdobyć którąkolwiek z powyższych specjalizacji konieczne jest zdobycie najpierw uprawnień budowlanych w specjalności elektrycznej bez ograniczeń. A także praktyka zawodu przez 5 lat.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.