fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane projektowe i funkcja projektanta

Jeśli myślimy o pełnieniu funkcji projektanta w całym systemie budowlanym, absolutną koniecznością jest posiadanie uprawnień budowlanych do projektowania. W sytuacji gdy dany obiekt, by zostać postawionym wymaga projektu budowlanego, wtedy właśnie wkracza projektant. (testy na uprawnienia budowlane 2020)

Projektantem zostaje zawsze ta osoba, który sporządziła projekt budowlany, który następnie zostanie wykorzystany. Może zdarzyć się sytuacja, gdy nad projektem pracowało wiele osób, wtedy po prostu projekt podpisuje główny projektant. Głównym obowiązkiem tego kto czyni tę funkcję jest opracowanie obiektu budowlanego. Oczywiście podczas tej czynności należy przestrzegać wymagań ustawy Prawo Budowlane i decyzji administracyjnych podjętych odnośnie zamierzeń budowlanych. Ponadto projekt musi być stworzony w zgodzie z wiedzą techniczną i obowiązującymi przepisami.

Następnym istotnym zadaniem projektanta jest zagwarantowanie udziału w przygotowywaniu projektu osobom posiadającym uprawnienia budowlane projektowe. Uprawnienia te muszą być w potrzebnej specjalność jak np. elektrycznej czy sanitarnej. Ponadto projektant nadzoruje wzajemną koordynację wykonywanych opracowań projektowych. Skupiając się głównie na zawarciu kwestii odnoszących się do zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Projektant jest zobligowany do zestawienia informacji potrzebnych do realizacji planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i również precyzyjne określenie obszaru, na którym będzie stał dany budynek. (uprawnienia budowlane wybierz program)

Zadania i obowiązki

Osoba projektująca jest zobowiązana do zdobycia wszystkich potrzebnych uzgodnień, opinii oraz sprawdzeń użytych rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów. Musi on tłumaczyć zaistniałe wątpliwości dotyczące projektu i zawartych w nim rozwiązań. Ponadto przygotowuje on i ustala wszelką dokumentację techniczną oraz prowadzi nadzór autorski. (uprawnienia budowlane egzamin)

Co ważne projektant może swobodnie wchodzić na plac budowy i wprowadzać zapisy do dziennika budowy. Taki wpis do dziennika umożliwia projektantowi wstrzymanie prac budowlanych, gdy zauważy on niezgodność z projektem lub prawdopodobieństwo powstania zagrożenia. (dowiedz się więcej)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com