fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi

Ww. zakres uprawnień do kierowania robotami budowlanymi jasno określa Prawo budowlane oraz przepisy wykonawcze. Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych. Otóż posiadane w tym zakresie uprawnienia są uprawnieniami wykonawczymi, które pozwalają na kierowanie budową. Oczywiście mogą zostać przyznane w zakresie ograniczonym lub bez ograniczeń (testy 2021 uprawnienia budowlane). Ważnym aspektem jest to, że zwykle dotyczą jednej specjalności. Takimi specjalnościami są konstrukcyjno-budowlana, instalacyjna, mostowa. Jak również kolejowa, drogowa oraz architektoniczna. Istotnie każda ze specjalności wiąże się z pewnymi ograniczeniami związanymi z posiadaniem uprawnień.

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi

Uprawnienia architektoniczne do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń oraz w ograniczonym zakresie

Oczywiście posiadanie ww. uprawnień wiąże się z możliwością wykonywania określonych działań. Takie uprawnienia pozwalają na kierowanie robotami budowlanymi, które związane są z tworzeniem obiektu w zakresie kierowania robotami oraz w odniesieniu do architektury tego obiektu . Natomiast uprawnienia w ograniczonym zakresie umożliwiają pracę przy kubaturze obiektów nieprzekraczającej 1000 metrów sześciennych. Ważnym aspektem jest także ograniczenie związane z terenem (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Tutaj projekty można tworzyć wyłącznie w przypadku tzw. budownictwa zagrodowego.

Uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do kierowania robotami budowlanymi

Oczywiście w powyższej specjalności również możemy uzyskać uprawnienia bez ograniczeń oraz w ograniczonym zakresie. W przypadku uprawnień bez ograniczeń możemy pełnić dwie samodzielne funkcje techniczne w budownictwie (program egzamin uprawnienia 2019). Istotnie umożliwiają one kierowanie robotami budowlanymi zarówno w odniesieniu do architektury obiektu, jak i do jego konstrukcji. Natomiast w przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie kubatura budynku nie może przekraczać 1000 metrów sześciennych. Poza tym trzeba się również liczyć z innymi ograniczeniami (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Takimi jak: wysokość budynku – do 12 m nad poziomem terenu, ilość kondygnacji – nie więcej niż 3 nadziemne. Kolejne to: wysięg wsporników – do 2m, brak elementów wstępnie sprężanych na budowie. Jak również wysokość kondygnacji – do 4,8m, posadowienie – do 3m poniżej poziomu terenu, rozpiętość elementów konstrukcyjnych – do 6m.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com