fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uniwersalny system przestawny

Uniwersalny system przestawny to najnowszy system deskowań, które są stosowane tan, gdzie wykonuje się ściany zewnętrzne oraz prace elewacyjne (uprawnienia budowlane). Innymi nazwami tego systemu są:

– system szynowego wspinania,

– system osłon zabezpieczających.

Uniwersalny system przestawny
Uniwersalny system przestawny

Wykorzystuje się ten system przeważnie w obiektach wysokich. Jednak zaobserwowano, że dobre wyniki ekonomiczne można uzyskać również podczas wznoszenia obiektów średniej wysokości. Łączą one zalety różnych systemów wspinania z nowoczesnym systemem modułowym. Pierwszy tego typu system deskowań wprowadzono na rynek w 2005 r.

Uniwersalny system przestawny stosuje się w jako:

– pomosty robocze,

– osłony zabezpieczające

Wersja deskowania pomost roboczy:

– służy do stworzenia podstawy dla podestu roboczego,

– stanowi wsparcie dla elementów podporowych płyt deskowania ściennego,

– służy do wykonywania monolitycznych ścian budynków wysokich.

W tym przypadku deskowanie ścian zewnętrznych opiera się na wózkach, które mogą się odsuwać na odległość od 80 cm do 90 cm (program na uprawnienia budowlane).

Z kolei wariant deskowania osłon zabezpieczających jest osłoną poziomów budynków, które są na etapie budowy. Zadaniem tych osłon jest:

– zapewnienie bezpieczeństwa robotników, którzy pracują na wznoszonych kondygnacjach budynku przed upadkiem z wysokości,

– szczelne osłonięcie stanowisk pracy przed działaniem wiatru czynników atmosferycznych.

Dzięki temu wzrasta komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa, co przekłada się na zwiększenie wydajności. Koszty dzierżawny deskowania można obniżyć na skutek wykorzystania powierzchni zewnętrznych osłon jako nośniki reklam.

Można zastosować uniwersalne deskowania przestawne RCS (Rail Climbing System) w wariancie pomost roboczy RCS C (C = carriage – wózek) oraz w wariancie osłona zabezpieczająca RCS P (P = protection – zabezpieczenie).

Przemieszczanie deskowania

Jednostki deskowań można przestawić:

– za pomocą żurawia,

– niezależnie od żurawia za pomocą mobilnego (przenośnego) hydraulicznego systemu napędów wspinania.

Drugi wariant charakteryzuje się tym, że przemieszczania osłony i pomosty wspinają się za pośrednictwem szyn, które znajdują się w dwóch poziomach prowadnic. Prowadnice te są zakotwione do ścian zewnętrznych lub w stropach budynku (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Nakłady kosztów na hydrauliczne napędy, które wykorzystuje się w takich systemach nie należą do wysokich. Powoduje to, że można je stosować także podczas budowy obiektów, które mają mniejszą wysokość i jest to nadal opłacalne. Sposób przemieszczania deskowania wybiera się zgodnie z istniejącymi warunkami wykonawczymi na budowie, które są specyficzne. Z kolei pomosty robocze są stale połączone z budynkiem w trakcie wspinania. Dzieje się to poprzez szyny oraz uchwyty wspinania. Nie jest możliwe, żeby jednostki się odsunęły przy dużym obciążeniu wiatrem. W związku z tym można kontynuować wspinanie nawet wtedy, kiedy warunki nie są najlepsze.

Kontrola

Kontrolę stosuje się po to, żeby sprawdzić, czy roboty budowlane są prowadzone zgodnie ze specyfikacją projektową. Specyfikacja ta to dokument, który zawiera informacje techniczne i wymagania, które opracowano zgodnie z zasadami norm, instrukcji lub innych stosownych rozporządzeń.

Wymagania dotyczące kontroli powinny być określone w odniesieniu do jednej z trzech klas kontroli: 1, 2 lub 3.

Mogą one dotyczyć:

– całej konstrukcji,

– elementów konstrukcji,

– niektórych technologii, które stosuje się na budowie.

Te klasy kontroli określone są w prenormie ENV 13670 (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Dzięki temu jest szansa, żeby wybrać wymagany poziom kontroli na podstawie:

– ważności elementu/konstrukcji,

– trudności wykonania związanej z funkcją elementu.

Klasę kontroli powinno się wpisać do specyfikacji projektowej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com