fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Układarki są wykorzystywane do mechanicznego układania masy betonowej (program na uprawnienia budowlane). To, jaką układarkę się wybierze, zależy przede wszystkim od miejsca produkcji masy betonowej i sposobu jej dowożenia. Wyróżnia się takie przypadki masy betonowej, która jest produkowana w:

– wytwórniach lub betoniarkach samochodowych,

– betoniarkach torowych,

– betoniarkach samojezdnych na podwoziu gąsienicowym.

W pierwszym przypadku najlepszym rodzajem układarki jest ta, która posiada wózek rozdzielczy. Masa betonowa jest dostarczana do pojemnika układarki poprzez wywrót skrzyni, pojemnika lub koleby. Wózek rozdzielczy układa masę betonową pasami w poprzek jezdni. Porusza się on od jednej prowadnicy do drugiej.

W pierwszej kolejności układa się pas masy betonowej na osi drogi wzdłuż wkładek podłużnych. Kolejnym krokiem jest ułożenie takiego pasa wzdłuż wkładek poprzecznych. Dopiero na końcu można zapełnić masą betonową resztę powierzchni.

Wózek rozdzielczy napełnia się masą betonową bezpośrednio z betoniarek lub ze środków transportowych.

Układarki
Układarki

Inne typy układarek

Można stosować inne typy układarek (kielniowa, ślimakowa, łopatkowa) w sytuacji, kiedy środki transportowe:

– poruszają się po podłożu nawierzchni,

– podjeżdżają bezpośrednio do miejsca układania (programy do uprawnień architektonicznych).

W sytuacji, kiedy masa betonowa powstaje w betoniarkach torowych, to jedynym typem układarki, który jest odpowiedni do pracy w takim zespole, to układarka z wózkiem rozdzielczym. Jeżeli wykorzysta się inny typ układarek, należy pamiętać o tym, że betoniarka musi być w ciągłym powolnym ruchu do przodu. Należy pamiętać także o tym, że jest to niewłaściwe z powodu jej ciężaru.

W przypadku pracy zespole betoniarek samojezdnych najlepszym wyborem jest układarka kielniowa,  ślimakowa lub łopatkowa. Dzięki wysięgnikowi, który ma znaczną długość, betoniarka może wstępnie rozścielić masę betonową. Jest to również możliwe dzięki kubłowi rozładunkowemu, który porusza się po wysięgniku.

W zespole z betoniarką samojezdną można również wykorzystać układarkę z wózkiem rozdzielczym.

Zagęszczanie masy betonowej

Praktycznie od razu po rozścieleniu masy betonowej, należy ją zagęścić. I w przypadku ręcznego, jak i maszynowego zagęszczania warstwy górnej masy betonowej należy ją wykończyć w taki sposób, żeby nawierzchnia była gładka, równa i nie miała miejsc rakowatych. Z kolei w przypadku warstwy dolnej, żeby lepiej połączyć obie warstwy, zaleca się, żeby była ona chropowata oraz posiadała miejsca rakowate (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania).

Powszechne jest zagęszczanie masy betonowej przy wykorzystaniu specjalnych maszyn, którymi są wykańczarki. Jednak możliwe jest również zagęszczanie ręczne. Wyróżnia się zagęszczanie:

– całkowicie w sposób ręczny,

– ręcznie przy użyciu wibratorów,

– całkowicie mechanicznie.

Dolną część ubijarki obija się płaskownikiem stalowy. Płaskownik kształtuje się wcześniej zgodnie z profilem poprzecznym budowanej nawierzchni. Zagęszczenie polega na tym, że jeden koniec ubijarki, który opiera się na deskowaniu bocznym, należy przytrzymać w stałym położeniu. Z kolei drugi koniec ubijarki podnosi do góry i opuszcza go w dół. Uderza się nim w warstwę masy, która jest rozścielona. Podnosząc i opuszczając ubijarkę robotnicy przesuwają ją jednocześnie nieco do przodu, w ten sposób aby na każde miejsce przypadło od 4 do 5 uderzeń.

Po ubiciu masy betonowej na długości 0,5 do 0,7 m przy jednej prowadnicy, przy drugiej prowadnicy przeprowadza się tak samo proces ubijania. Aby doszło do dobrego zagęszczenia masy betonowej, na środku nawierzchni należy podnieść ubijarkę z obu końców jednocześnie. Wówczas uderzeniami całej ubijarki możliwe jest ostateczne zagęszczenie masy betonowej.

Jak można się dowiedzieć, czy masa betonowa jest dobrze zagęszczona? Jeżeli tak jest, to na powierzchni masy pojawia się mleko cementowe. Kiedy masa będzie ostatecznie zagęszczona, konieczne jest przeciągnięcie po jej powierzchni nagumowaną taśmę płócienną. W efekcie nawierzchnia się wyrównuje i otrzymuje odpowiednią szorstkość (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com