fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Układanie podłóg drewnianych

Do poprawnego wykonania podłogi z desek używamy najczęściej desek posiadających specjalnie profilowane złącza: na pióro i wpust lub wręgowe proste. Złącza te pozwalają nam na uzyskanie podłogi trwałej i bez szpar.

 

Pytania na temat podłóg drewnianych możesz spotkać na swoim egzaminie ustnym na uprawnienia budowlane. Przygotuj się z naszym programem: POBIERZ

 

Zabezpieczenie podłogi drewnianej

Zanim jednak zaczniemy układać podłogę należało by odpowiednio zaimpregnować zarówno deski jaki i legary. Najlepiej użyć do tego odpowiedniego środka grzybobójczego który po kontakcie z drewnem nie spowoduje żadnych szkód. Środek ten należy nałożyć na spodnią stronę desek. Z kolei legary najlepiej jest zabezpieczyć metodą „kąpieli”. Ostatecznie deski zostają poddane pracom wykończeniowym, czyli : podłoga zostaje oszlifowana i zabezpieczona lakierem.

Prace przygotowawcze

Zanim jednak do tego dojdzie należy podjąć się kilku kroków. Pierwszym elementem podczas prac przy układaniu podłóg jest przytwierdzenie legarów do szlichty. Następnie należałoby ułożyć deski podłogowe. Tutaj jednak należy zwrócić szczególną uwagę na to by zacząć układać je od strony ściany z oknem. Do mocowania desek używamy głównie wkrętów, które prawidłowo powinny być dwa razy dłuższe od grubości desek. Pod deski umieszczamy również izolację, np. z wełny mineralnej. Czynność te należy powtórzyć co kilka desek. Należy pamiętać o tym, aby podłoże na które układamy deski było odpowiednio suche i oczyszczone. Ostatnim krokiem jest zamocowanie listew przyściennych. Możemy je zarówno przykleić do podłogi specjalnym klejem do drewna jak i przybić tak by odpowiednio przylegały do ściany.

Montaż podłóg drewnianych

Trzeba pamiętać że montaż podłogi może się różnić bardziej bądź mniej ze względu na rodzaj podłogi. Obowiązkowo przed każdym układaniem podłogi powinno się dokonywać pomiaru wilgotności, na którym położone zostanie drewno, gdyż w momencie w którym podłoże będzie zbyt wilgotne, będzie ono oddawało wilgoć do desek, a te napęcznieją .

Dużą uwagę powinniśmy zwracać również na dobór kleju i lakieru. Klej należy dobrać ze względu na wielkość mocowanych elementów. Pamiętajmy o tym, że innym klejem będziemy mocować surowe drewno, a innym gotowe elementy. Lakier powinno się dobierać w zależności od rodzaju drewna tak, aby na powierzchni nie wystąpiły plamy ani przebarwienia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com