fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Układanie jastrychu

Jastrych jest podkładową warstwą, jaką układa się na podbudowie. Musi ona zostać wcześniej odpowiednio przygotowana. Podbudowę stanowi zazwyczaj strop, bądź też betonowa płyta. Obowiązujące przepisy w Polsce nie precyzują dokładnie oraz jednoznacznie wymagań, jakie są konieczne do spełnienia. Nie mamy przepisów, które wystarczająco określałyby odpowiednie projektowanie, prace wykonawcze oraz w dalszym czasie użytkowanie jastrychu. Podłogowy podkład zgodnie z przepisami oznacza warstwę podkładowych materiałów, którą to wykonuje się na podłożu na placu budowy. Warstwa ta może być niezwiązana, bądź też związana siłami przyczepności. Można ją także układać na izolujących albo pośrednich warstwach, uzyskując określony poziom układania posadzek. Jako podłoże występuje tu nośna konstrukcja budynku i na niej wykonuje się podłogę.

Układanie jastrychu
Układanie jastrychu

Funkcje jastrychu

Przede wszystkim główną funkcją jastrychu jest wyrównanie powierzchni pod podłogę. To sprawia, że wierzchnia warstwa może wykonywać dobrą pracę pod obciążeniami.   (uprawnienia budowlane 2022)  Na rynku jest wiele jastrychowych posadzek. Można wyróżnić posadzkę cementową, z syntetycznych żywic, asfaltową, anhydrytową oraz magnezjową posadzkę. Każda z tych posadzek różni się budową oraz zastosowaniem. (uprawnienia budowlane program) 

Jastrych cementowy i wykonany z syntetycznych żywic

Cementowy rodzaj jastrychu produkuje się z portlandzkiego cementu. Najczęściej wykorzystywany cement to CEM 42.5 oraz CEM 32.5. Pozwala on stworzyć powierzchnię, która jest bardzo gładka oraz równa. Uważa się, że jest to jedna z najmocniejszych jastrychów. Jastrych cementowy posiada właściwości, które w dalszym czasie pozwalają prowadzić prace związane z posadzką, takie jak układanie ceramicznych płytek, paneli czy wykładzin. Przeważnie cementowy jastrych wykazuje się mrozoodpornością oraz jest wodoodporny. To powoduje, że można z powodzeniem stosować go na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. (uprawnienia budowlane segregator )  

Żywiczny jastrych produkuje się z epoksydowej żywicy. Czasami po upływie kilkudziesięciu minut od jego zaaplikowania można z powodzeniem poddawać go dalszym przewidzianym obróbkom. Ma dużą wytrzymałość, lecz taka wylewka jest jedną z najdroższych. (uprawnienia budowlane)

Jastrych asfaltowy, anhydrytowy i magnezjowy

Jastrych asfaltowy wykonuje się z zastosowaniem lanego asfaltu oraz z kamiennej mączki i piasku. Taki rodzaj jastrychu kładzie się stosując metodę na gorąco. Kiedy jastrych ostygnie, można rozpocząć jego użytkowanie. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Anhydrytowy rodzaj jastrychu składa się z anhydrytu, czyli z bezwonnego wapniowego siarczanu. Do takiej mieszanki należy dodać spawalnicze odpowiednie rodzaje wiązań, aby mogła ona ulec wyschnięciu w danym czasie. Jastrych anhydrytowy ma bardzo rzadką konsystencje, która po dokonaniu wylewki sama wyrównuje się na powierzchni. Ze względu na jego właściwości, nie nadaje się on do stosowania na zewnątrz budynku.

Magnezjowy jastrych to materiał, który wiąże w wylewce kaustyczny rodzaj magnezytu. Takie nawierzchnie cechują się bardzo dużym poziomem twardości. Przeważnie wykorzystuje się je w termoizolowanych pomieszczeniach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com