fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Nowe wartości w efektywności energetycznej budynków

Od 2021r. zaczęły obowiązywać nowe wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków. Jakie zmiany zaszły zwłaszcza biorąc pod uwagę domy jednorodzinne (uprawnienia budowlane 2022)? Sprawdźmy.(uprawnienia budowlane program)

U i EP
U i EP

Zmiany przepisów

Cztery lata czekano na nowe wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków. Wprowadziła je nowa dyrektywa europejska EPBD. Oczywiście wprowadzenie nowych wartości to ostatni etap prac związany z wprowadzeniem w pełni europejskiej dyrektywy. (uprawnienia budowlane kontakt) Procedury zostały mocno zaostrzone, co dotyczy m.in. zaostrzenia wymogów dotyczących współczynnika przenikania ciepła przez przegrody, czyli U i współczynnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię, czyli EP. Wartości, które obowiązują dla domów jednorodzinnych to:
– maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych wynosi odpowiednio: 0,20 dla ścian zewnętrznych, dla dachu i stropodachu 0,15, jeśli mówimy o stropie nad piwnicą, która jest nieogrzewana to 0,25, natomiast współczynnik przy podłodze na gruncie to 0,30;
– dla elementów stolarki otworowej – okna pionowe 0,9, okna połaciowe 1,1, drzwi zewnętrzne 1,3;
– jeśli mowa o energii pierwotnej EP – 70.
Wymagania powyższe nie dotyczą inwestycji, których wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę zostały w pełni spełnione przed 2021r. Jeśli zrobiliśmy to właśnie przed początkiem 2021r. – mamy szczęście. Może niekoniecznie my, ale z pewnością inwestorzy i projektanci, którym udało się zakończyć prace budowlane. Dzięki temu nie musieli drastycznie zmieniać wymogów dotyczących współczynnika przenikania ciepła. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Wielu z inwestorów i projektantów zdecydowało się już wcześniej niż przed 2021r. na zmianę tych wymogów, ponieważ wielu wiedziało, że nie będą w stanie ukończyć budowy przed końcem roku 2020. Jedno jest pewne – skoro wymogi mają być wprowadzone na dłuższy czas i na dłuży czas się zmieniają – nie ma znaczenia, czy wprowadzimy je odpowiednio wcześniej czy już w tym momencie. Wymogi te dotyczą właśnie także wykorzystanie formy uzyskiwania ciepła, jaką jest zamontowanie w swoim domu pompy energetycznej. Wielu z inwestorów namawia do ich instalacji, ponieważ mają znakomity wpływ na oszczędzanie energii, a także sprzyjają dbałości o środowisko. Współczynnik przenikania ciepła powinien być odpowiednio optymalny do warunków, jakie mogą panować zewnątrz domu, by maksymalizować z kolei zwiększenie jego ciepła wewnątrz. Być może surowsze wymogi są bardziej uciążliwe dla inwestorów, jednak w praktyce przekładają swoją jakość w późniejszym etapie, a zwłaszcza zimą, kiedy naprawdę odczuwamy szczelność ogrzania naszego domu. Ważna jest także jego odporność na warunki klimatyczne i tutaj uwaga – każdy dom powinien być na nie przygotowany. Pamiętajmy, że nawet najmniejsza nieszczelność w jakimkolwiek pomieszczeniu może doprowadzić do odczuwania chłodu w całym domu. Zwracajmy więc uwagę na te szczególne elementy i wybierajmy dobrych inwestorów, dbających o nasze domowe ciepło.(uprawnienia budowlane program)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.