fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowe wartości w efektywności energetycznej budynków

Od 2021r. zaczęły obowiązywać nowe wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków. Znacząco zmieniły one obraz efektywności energetycznej, jaką mogą osiągnąć budynku. Sprawdźmy, co się zmieniło. (uprawnienia budowlane program)

U i EP
U i EP

Zmiany przepisów

Nowe wymogi dotyczące parametrów cieplnych budynku wprowadziła dyrektywa europejska EPBD. Dość długo czekano, by znowelizowała one przepisy w tym zakresie. Nie tylko znowelizowano przepisy dotychczasowe, ale także i wprowadzono nowe wartości. (uprawnienia budowlane kontakt) Wprowadzenie nowych wymogów wywołało nie lada debatę, jednak w sposób znaczący wpłynęło na zaostrzenie procedur. Mowa tutaj przede wszystkim o nowelizację przepisów odnoszących się do współczynnika przenikania ciepła przez przegrody budynków. Wskazano, że wartość U oznaczała będzie wymogów, które powinien spełnić budynek w zakresie przenikania ciepła, z kolei wskaźnik Ep będzie dotyczył zapotrzebowania konkretnego budynku na nieodnawialną energię. Wartości, które wskazano dla poszczególnych domów jednorodzinnych ukształtowano w taki sposób:

  • maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych wynosi odpowiednio: 0,20 dla ścian zewnętrznych, dla dachu i stropodachu 0,15,
  • jeśli mówimy o stropie nad piwnicą, która jest nieogrzewana to 0,25, natomiast współczynnik przy podłodze na gruncie to 0,30;
  • dla elementów stolarki otworowej – okna pionowe 0,9, okna połaciowe 1,1, drzwi zewnętrzne 1,3;
  • jeśli mowa o energii pierwotnej EP – 70.

Czas obowiązywania


Wskazane przez nas wymagania dotyczą inwestycji, które powstawały po 2021r., a konkretniej po jego początku. Jeżeli jednak nie wszystkim udało się spiąć terminy byli zmuszeni do zmiany w związku z przenikaniem ciepła i zastosowaniem w praktyce jego wymogów. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Większość inwestorów była zdania, że wiadomo było, że procedury zostaną zmienione, w związku z czym sami znacząco wprowadzali je jeszcze przed nowelizacją ustawy. Warte podkreślenia jest to, że wymogi te mają znaczenie także w przypadku tego, jaką formą będziemy uzyskiwać ciepło w naszych domach. Bardzo modne jest obecnie, by instalować pompy ciepła, ponieważ właśnie takie rozwiązanie daje możliwości w zakresie oszczędności energii i zatrzymywania ciepła w naszym domu. Wskazuje się, że współczynnik przenikania ciepła powinien być odpowiednio optymalny do warunków, jakie mogą panować zewnątrz domu, by maksymalizować z kolei zwiększenie jego ciepła wewnątrz. Choć wydaje się, że wymogi są dość trudne do zrealizowania i trudne do natychmiastowego wdrożenia, o tyle są przydatne, ponieważ znacząco dostosowują się do klimatu, jaki panuje zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Na tej podstawie najczęściej możemy oszacować ogrzanie naszego domu i jego skuteczność. Warte podkreślenia jest także to, by dobierać do tego celu sprawdzonych inwestorów, którzy na bieżąco dostosowują swoją pracę do wymogów prawnych. Jedynie tak mamy pewność, że nasz dom będzie odpowiednio zbilansowany energetycznie.(uprawnienia budowlane program)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com