fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tłoczenie oleju

W prasie o typie TK, KOM i HB można uzyskać zbicie stożka doprowadzając do kotwiącej komory olej przez zasilający agregat. Tłoczenie oleju należy przerwać w momencie uzyskania odpowiedniego ciśnienia kotwienia, które jest podane w programie sprężania. Podczas ostatniego etapu związanego z kotwieniem stopniowo i w łagodny sposób zmniejsza się w prasie ciśnienie do zera otwierając częściowo jeden z zaworów rozdzielacza. Kiedy ciśnienie spadnie do zera a prasa swobodnie odchyla się od swojej wyjściowej pozycji należy dokonać ponownego pomiaru związanego z wysuwem cylindra prasy. W ten sposób określa się poślizg kabla przy kotwieniu (egzamin na uprawnienia budowlane).

Tłoczenie oleju
Tłoczenie oleju

Zdjęcie i odłączenie prasy

Kolejną czynnością jest zdjęcie prasy i odłączenie jej z kabla poprzez wybicie klinów z uchwytowego pierścienia. Wcześniej trzeba cofnąć tłok prasy za pomocą uruchomienia pompy przy otwartych zaworach. Zasilają one powrotne komory (program uprawnienia budowlane). Ostatnia z czynności podczas procesu jednostronnego sprężania to pomiar odległości pomiędzy zewnętrznymi powierzchniami stożka i kotwienia bloku po stronie biernej konstrukcji. Różnica w pomiarach przed i po naciągu to poślizg kabla w biernym kotwieniu. O taką wartość właśnie trzeba pomniejszyć uzyskanie wydłużenie całkowite kabla.

Technologiczne czynności przy dwustronnym naciągu

Technologiczne czynności przy dwustronnym naciągu są takie same, jak przy jednostronnym (programy do uprawnień budowlanych). Różnica polega na wykorzystaniu w dwustronnym naciągu dwóch pras. Prasy te ze sobą wzajemnie współpracują. Mocuje się je po obydwóch końcach kabla. Wstępny naciąg mający prostować druty przeprowadza się jedną albo dwoma prasami a potem mierzy się wysuwy cylindrów przy obu prasach. Pomiaru dokonuje się w ich zerowym położeniu. Naciąg właściwy prowadzi się przez jednoczesne albo kolejne działanie dwóch pras. Należy zapewnić tu pełną łączność pomiędzy osobami, które je obsługują. Trzeba osiągnąć pełne montażowe siły przez dwa naciągowe zespoły.

Naciąg kabli jednożyłowych

Przy naciągu jednożyłowych kabli 05 i 07 mm stosuje się w Polsce prasy o typie Una. Podczas procesu sprężania pierwszą czynnością jest oczyszczanie drutów z zanieczyszczeń i rdzy a potem założenie na końce kabla oporowych bloczków i ręczne prostowanie drutów. Po ich wyprostowaniu zakłada się kotwiące szczęki. Ułożenie szczęk w kabli musi być względem siebie symetryczne. W systemie tym naciąg może być jedno albo dwustronny. Przy jednostronnym naciągu szczęki po biernej stronie zbija się młotkiem. Używa się do tego celu grubościennej stalowej rurki. Końce kabla wystawać powinny na minimum 10 mm poza szczęki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com