fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Termostaty i sterowniki stosowane w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym

Termostaty oraz sterowniki podłogowego ogrzewania montuje się zazwyczaj na ścianach w pomieszczeniach, tak samo jak instalacyjne łączniki w podtynkowych puszkach. W puszcze termostatu znajduje się trójżyłowy instalacyjny przewód zasilającej linii jednofazowej o mocy 230 V. , (uprawnienia budowlane kontakt) Znajdują się tam również przewody grzewczej instalacji podłogowej tzw. „zimne”, oraz w osłonowej rurce przewód od czujnika temperatury. Jedną z najprostszych wersji  włączania oraz wyłączania podłogowego ogrzewania jest termostatyczny układ z termiczną sondą. Sonda termiczna jest zanurzona w środku posadzki, która jest ogrzewana. W budynku każde z pomieszczeń posiada swój osobny termostat. Regulacja temperatury za pomocą termostatu pozwala osiągnąć dokładność na poziomie 0,2°C.

Termostaty i sterowniki stosowane w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym
Termostaty i sterowniki stosowane w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym

Wyposażenie sterowników i termostatów

Sterowniki i termostaty podłogowego ogrzewania mogą składać się w najprostszej postaci z włącznika oraz analogowych prostych regulacyjnych pokręteł do ustawienia temperatury. (uprawnienia budowlane 2022) Programowane wersje urządzeń posiadają budowę bazującą na cyfrowej technice. Ich wyświetlacz jest ciekłokrystaliczny. Nowe modele sterowników podłogowego ogrzewania można programować i sterować zdalnie. Do tego celu wykorzystuje się aplikację na smartfonie, komputerze czy tablecie. Od dłuższego czasu wykorzystywane czasowe regulatory pozwalają zaprogramować okresy aktywnego ogrzewania. Programując niższą temperaturę ogrzewania na noc, da to pozytywny komfort w czasie snu. (uprawnienia budowlane program)

Nowoczesne rodzaje termostatów

Nowoczesne rodzaje termostatów oraz programatorów posiadają wbudowaną w sobie funkcję uczenia się. Pozwala to na zbieranie informacji odnośnie szybkości nagrzewania się pomieszczenia. Można także ustalić osobiste preferencje użytkownika tego systemu. Inteligentne sterujące algorytmy za pomocą pozyskanych danych pozwalają zoptymalizować odpowiednia działania. Oszczędności całkowitych kosztów związanych z ogrzewaniem wynoszą nawet 20%. Grzejne maty i elektryczne przewody, a także ich układy sterowania wykorzystuje się w różnych obszarach budowlanych. Za ich pomocą można np. podgrzewać na ścianach lustra, które znajdują się w mokrych pomieszczeniach, np. w łazienkach. W ten sposób nie będą one parować. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Producenci oraz dostawcy elektrycznego podłogowego ogrzewania

W Polsce na rynku  można znaleźć szeroką ofertę systemów podłogowego ogrzewania. Oferują je zarówno zagraniczni, jak i krajowi producenci. Krajowym producentem wartym wyróżnienia jest tutaj firma Elektra, natomiast zagranicznym jest firma z Danii Devi – Danfoss. Innymi firmami cenionymi na rynku są Fenix Polska, nVent, Thermoval, Warmup, Baltipol czy Termofol. Zazwyczaj firmy te posiadają w swoich katalogach wszystkie materiały, jakie są potrzebne do wykonania instalacji podłogowego ogrzewania. Są to zarówno przewody, regulatory, folie czy maty. Firmy oferują również profesjonalne doradztwo klientom. Wchodząc na ich stronę internetową można znaleźć bardzo wiele interesujących wskazówek i porad zarówno dla użytkowników ogrzewania, jak i dla instalatorów. Warto przed podjęciem decyzji o montażu instalacji ogrzewania podłogowego wejść na stronę producenta i zapoznać się ze wszystkimi informacjami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com