fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Termomodernizacja budynku od wewnątrz

Zaczynając od kwestii najważniejszej i najbardziej spornej w tym temacie warto zaznaczyć, że budynki ocieplamy od zewnątrz. Budynek ocieplamy od wewnątrz tylko wtedy, gdy sytuacja zabrania na ocieplanie go nam od zewnątrz, na przykład gdy: budynek ma elewacje której nie można zniszczyć, kiedy jest on pod nadzorem konserwatora zabytków lub gdy po konsultacji ze specjalistą zabroni od z innych względów ocieplania budynku od zewnątrz.

W przypadku ocieplania od wewnątrz konieczna jest analiza cieplno-wilgociowa przeprowadzona przez specjalistę do spraw ociepleń. Pozwoli to na określenie ryzyka wykroplenia się pary wodnej (a w konsekwencji na przykład powstania grzyba) oraz umożliwi dobór odpowiednich materiałów. Trzeba zaznaczyć, że jest to  niezmiernie istotne gdyż woda, dostająca się z pomieszczeń wewnątrz budynku, pomiędzy nieodpowiednimi elementami jest zabójcza dla konstrukcji.

termomodernizacja budynku
termomodernizacja budynku

Najważniejsze elementy termomodernizacji obiektu

Najważniejszym elementem podczas tego typu ocieplania jest paraizolacja. W przypadku tego typu ocieplenia stosujemy zaburzony układ warstw, żeby uniemożliwić parze wodnej dostawanie się do środka przegrody. Materiały musimy wybierać na podstawie ich oporu dyfuzyjnego, czyli przenikania pary. Najlepszym sposobem ba tego typu ocieplenia było by użycie wełny mineralnej lub styropianu przykrytego kolejno folią paroizolacyjną o wysokim oporze dyfuzyjnym. Paroizolacja musi być szczelnie dołączona taśmą, również dookoła okien.

Trzeba pamiętać, że odpowiedni montaż jest niezwykle istotny w tej sytuacji gdyż to on zapewni poprawną termoizolację. Innym również istotnym aspektem jest wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. To ona zapewni odprowadzanie wilgotnego powietrza na zewnątrz budynku szybciej i skuteczniej.

Termomodernizacja – podsumowanie

Specjalne firmy specjalizujące się w tego typu dziedzinie ociepleń oferują także wiele innych rozwiązań. Na przykład w postaci specjalistycznych płyt. Gdy zdecydujemy się na skorzystanie z ich oferty warto dobrze się zaznajomić z ich parametrami technicznymi. Różnią one się od siebie zależnie od oczekiwanego efektu. A przede wszystkim porównać je oraz skonsultować ze specjalistą w tej dziedzinie.

Termomodernizacja to zabiegi bardzo często stosowane w dzisiejszych czasach. Ogromna ilość zabytków wymaga ocieplenia od wewnątrz, dlatego tak ważne jest aby znać tą tematykę dogłębnie. Nasi kierownicy, posiadający uprawnienia budowlane muszą wykazać się nie lada wiedzą.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com