fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Termo Expert

Termiczna filozofia e4 niemal w całości opiera się na ścianach jednowarstwowych. Dlaczego wybrano akurat taki rodzaj ściany? Ponieważ pełni ona w sobie kilka funkcji jednocześnie – mowa tu o tym, że jedna ciepła warstwa materiału ściennego pełni jednocześnie funkcję nośną oraz termoizolacyjną. Sama konstrukcja nie jest szczególnie trudna w wykonaniu, ponieważ nie zostaje finalnie pokryta dodatkową warstwą termoizolacyjną, a więc nie da się ukryć niedoróbek. Podobnie jest w sytuacji, w której nie da się ukryć za pomocą jej zastosowania mostków termicznych, dzięki czemu będziemy dokładnie wiedzieli, gdzie one są i co zrobić, by można było ich uniknąć. Mostki termiczne to miejsca szczególnie narażone na to, by właśnie przez nie była możliwość ucieczki ciepła. Podstawową zaletą ściany jednowarstwowej jest głównie szybkość i prostota wykonawcza, czyli brak zewnętrznego ocieplenia i wysoka trwałość.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Termiczna filozofia e4
Termiczna filozofia e4

Dodatkowe zalety

Jako dodatkowe zalety ścian jednowarstwowych wyróżnia się przede wszystkim kwestię paroprzepuszczalności. Jest ona możliwa przede wszystkim dzięki niskiemu oporowi dyfuzyjnemu ceramiki. W środku jest ona wypełniona naturalną skalną wełną, dzięki czemu zapewnia jej to dużą nośność i możliwość utrzymywania ciepła. (uprawnienia budowlane program)  Najważniejsze jest, by do wypełnienia ściany jednowarstwowej wybrać produkty, które spełniają wysokie wymagania ochrony cieplnej, np. pustaki wypełniane wełną mineralną Porotherm D 42,5 T Dryfix bądź Porotherm D 36,5 T Dryfix o współczynnikach U 0,17 i 0,20 W/(m2K). Inne pustaki mają także swoje zalety, są nimi np. pustaki ceramiczne Porotherm 44 EKO+ Dryfix, które mają współczynnik U=0,20 W/(m2K). Koszt wykonania 1 m2 ściany z pustaków Porotherm D 42,5 T Dryfix to około 340 zł, z pustaków Porotherm D 36,5 T Dryfix to około 310 zł. Co do tych, które nie mają wełnianego wypełnienia, czyli pustaków Porotherm 44 EKO+ Dryfix koszt wyniesie około 260 zł. W każdym przypadku mamy do czynienia z całkowitym kosztem. Mówiąc całkowity, mamy na myśli, że jest to koszt wykonawstwa, docieplenia, transportu i zaprawa gratis. (uprawnienia budowlane segregator )  

Dla tradycjonalistów

Ściana jednowarstwowa jest także stosowana ze względu na zachowane wyniki termoizolacyjności wynoszące U = 0,16 W/(m2K).    (uprawnienia budowlane kontakt)  Takie wartości można uzyskać także budując ścianę ocieplaną z zewnątrz. Jeżeli chcemy zbudować ścianę dwuwarstwową z pustaków Porotherm, należy zadbać o dobór odpowiedniej technologii, ponieważ tylko ona może nam zapewnić odpowiednie efekty. Prze producentów rekomendowana technologia to murowanie na sucho zaprawą Porotherm Dryfix. Zakładając ocieplenie o grubości około 18 cm oraz uwzględniając koszty materiałów, robocizny, transportu i montażu dodatkowej warstwy docieplającej, 1m2 ściany z pustaków Porotherm 25 Dryfix ocieplonych wełną mineralną to koszt około 270 zł. Jeżeli będziemy chcieli użyć pustaków Porotherm 25 E3 500 Dryfix to koszt wyniesie około 260 zł.  (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com