fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Technik architekt

Technik architekt to nie to samo co architekt. Jest to osoba, która wykonuje graficzne elementy projektu. Zawód ten porównuje się do zawodu kreślarza. Działa jednak typowo tylko w branży budowlanej. Jego głównymi zadaniami są wykonywanie rysunków na podstawie dostarczonych informacji oraz wprowadzenie zmian na rysunkach już istniejących. Rysunki techniczne które wykonuje technik architekt to projekty architektoniczne, konstrukcyjne oraz projekty urbanistyczne.  Są to projekty elewacji, rzuty przekroje oraz poszczególne detale.

Narzędziami jakie wykorzystuje technik architekt to przede wszystkich komputer i programy komputerowe. Do pakietu programów jakie zna taka osoba zalicza się przede wszystkim AutoCad. Ponadto inne podstawowe programu takie jak Corel, PhotoShop, Word, Excel.

Technik architekt może posługiwać się też przyborami kreślarskimi, które umożliwiają wykonanie ręczne projektów. Typowymi narzędziami architekta technika są rapidografy i przykładnice.

 

Zatrudnienie technika architekta

Technicy architekci zatrudniani są głównie w biurach projektowych. Ponadto można ich zatrudnić w administracji przedsiębiorstw budowlanych oraz w firmach wykonawczych. Osoba będąca na stanowisku technika architekta może podejść egzaminu na uprawnienia budowlane, ale wyłącznie do uprawnień wykonawczych. Nie może natomiast starać się o uprawnienia projektowe.

Cechy jakie musi posiadać osoba zatrudniona na takim stanowisku to: sumienność, rzetelność, staranność. Osoba wykonująca projekty musi wykonywać je bowiem w sposób czytelny i dokładny.

Technicy architekci wykonują swoją pracę w oparciu o dane otrzymane od projektantów. Dane te przedstawia się w postaci szkiców, specyfikacji,, danych przekazanych w formie ustnej i pisemnej. Najczęściej to również projektant decyduje o tym jakie materiały wykorzystuje się do budowy obiektu. Technik architekt to osoba która wykonuje wstępne propozycje. Na podstawie takich prac pracują specjaliści branżowy. Po wykonaniu ich prac dochodzi do konsultacji które pociągają za sobą nierzadko zmiany projektu. Dobrze, jeśli technik architekt potrafi w szybki sposób nanieść pożądane zmiany na wydrukowany rysunek. Technik architekt odpowiada za kontakt z całym zespołem projektowym. Dzięki temu, młoda osoba pracująca na takim stanowisku może nauczyć się współpracy z branżystami.

Na stanowisku technika architekta są zatrudniane przede wszystkich osoby po studiach architektonicznych. Nie są one prawdziwym technikiem, ale mogą dzięki takiemu stanowisku nabyć niezbędnego doświadczenia oraz wystartować z pracą w zawodzie.  Po odbyciu takiego stażu osoba może starać się o zdobycie uprawnień budowlanych. Jeśli ma skończone studia może starać się o uprawnienia zarówno projektowe jak i wykonawcze. Dopiero po zdobyciu uprawnień budowlanych osoba pracująca na takim stanowisku będzie mogła samodzielnie wykonywać projekty.

 

Stanowisko kreślarza

Stanowisko pracy osoby pełniącej funkcje technika architekta to dziś przede wszystkich stanowisko komputerowe. Kiedyś potrzebował on deski kreślarskiej Obecnie jednak coraz rzadziej spotyka się takie rozwiązania.

 

Umiejętności

Osoba które posiada wyżej opisane umiejętności może być zatrudniona również na innych stanowiskach i w innych branżach. Jest to zazwyczaj branża reklamowa. Potrzebne są tu bowiem umiejętności kreślarskie oraz sprawne obchodzenie się z programami graficznymi. Są to jednak stanowiska zastępcze. Oczywiście dają również mnóstwo satysfakcji.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com