fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tapetowanie

Osoby zajmujące się tapetowaniem ścian odznaczają się dużą zręcznością. Wymagana jest ona podczas przygotowania podłoża oraz podczas aplikacji tapety. Przyd przystąpieniem do pracy tapeciarz musi przemyśleć w jaki sposób przygotować podłoże, musi dobrać odpowiedni klej oraz rodzaj tapety. Na rynku dostępna jest cała masa różnego rodzaju tapet:

  • papierowe,
  • fototapety,
  • winylowe,
  • tekstylne,
  • płaskie lub fakturowane,
  • jednobarwne i kolorowe,
  • wodoodporne czy zmywane.
tapetowanie
tapetowanie

Podłoże należy dobrze przygotować. Musi być ono przede wszystkim czyste i równe. Do wygładzenia ścian stosuje się szpachlówki i zaprawy tynkarskie.

W dzisiejszych czasach bardzo popularne są fototapety, które pozwalają uzyskać dowolny obraz na ścianie. Fototapeta może przedstawiać indywidualne postacie, motywy natury, miejsca które chcemy mieć zawsze przy sobie. Nowoczesne technologie dają nam coraz więcej rozwiązań tapetowania ścian.

Inne zadania

Osoba która tapetuje lub maluje ściany może wykonywać też wiele innych rodzajów wykończenia powierzchni. Wśród nich chociażby wykończenie powierzchni poprzez nakrapianie. Dodatkowo oczekuje się by osoba taka potrafiła ozdobić ścianę ornamentami, pasami, deseniami itd.  W remontowanych pomieszczeniach często kliencki życzą sobie aby odnowić istniejące na ścianach wzory, co może być problematyczne. Farby i tapety umożliwiają imitowanie gzymsów, listew, wykonywanie napisów. Malarz potrafi także wykonać lamperie zwykle czy marmurkowe. Umie również precyzyjnie malować elementy metalowe, które zabezpiecza się farbami antykorozyjnymi.

Narzędzia

Narzędzia malarza to głównie pędzle i wałki. Pędzle mogą mieć bardzo różnorodny kształt i szerokość. Są to pędzle płaskie, okrągłe, płaskowce, stylowce, pierścieniowce. Dodatkowo malarz powinien być zaopatrzony w szczotki, urządzenia natryskowe, szpachle, sznury murarskie. Warto również posiadać metrówkę, łopatki do farb, sitka malarskie, aparaty techniczne do czyszczenia podłoża. Przydać się mogą też gąbki, szczotki do tapetowania czy wiertarki.

Praca malarza zależy przede wszystkim od miejsca w jakim wykonuje on woje zadania oraz podejścia do wykonywanej pracy. Można uznać tę pracę za monotonną albo bardzo ciekawą. Efekt końcowy zależy od doświadczenia danego pracownika, od jego podejścia do wykonywanej pracy oraz od kwalifikacji zawodowych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com